Rigoletto z Národního online

Záznam nového nastudování Verdiho opery bude na webu Národního divadla po celý březen.

Celý měsíc budou na webových stránkách Národního divadla umístěna videa se záznamy obou obsazení nového nastudování opery Rigoletto Giuseppe Vedriho – premiéra proběhla 30. ledna resp. 2. února 2021 ve Státní opeře.

Nové zpracování známého díla italského skladatele Giuseppe Verdiho Rigoletto bylo první operní premiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se ujala česká rodačka Barbory Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro neprestižnější operní domy v Evropě. Hudební nastudování opery zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží. „Tato premiéra dává tušit, že minimálně soubor Státní opery se po změně vedení a po znovuotevření své budovy vydává světovou cestou… Je také jasné, že nový Rigoletto rozpoltí odbornou i laickou veřejnost, ale také že jde o hudebně velmi kvalitní inscenaci,“ napsala Veronika Paroulková ve své recenzi na operním portále KlasikaPlus.

V titulní roli ve Státní opeře debutovali španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente a gruzínský sólista Nikoloz Lagvilava. Křehkou Gildu ztvárnily sopranistky Olga Jelínková a Marie Fajtová. V roli Vévody mantovského se představili čínský tenorista Long Long a jeho korejský kolega Kyungho Kim, v roli Maddaleny se vystřídaly mezzosopranistky Jana Sýkorová a Kateřina Jalovcová. Sparafucileho ztvárnili basisté Zdeněk Plech a Ivo Hrachovec. V inscenaci je doprovodil Sbor a Orchestr Státní opery.

Obě videa mají české titulky a jsou k vidění po celý březen zdarma na webu Národního divadla na stránce představení Rigoletto.

Obrázek: ND

Podcast