Rousseau poprvé u nás

14.9.2016 / Kulturní servis / Filip Sychra

Nová výstava s názvem Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj vypráví příběh malíře, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž by kdy opustil Francii je přístupná od 15. září do 15. ledna v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Expozici připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay.

Rousseauova výstava v paláci Kinských představuje Celníkovy slavné scény z tropického pralesa (Zaklínačka hadů, Boj tygra s buvolem, Džungle s opicemi) vedle exotických motivů Maxe Ernsta, Toyen či Emila Filly. Rousseauovy krajiny s domky, továrními komíny, stromy, rybáři a chodci (Lávka v Passy, Chodci v parku, Alej v parku v Saint-Cloud) visí vedle krajin Paula Signaca, Georgese Seurata, Kamila Lhotáka nebo Jindřicha Štýrského. Jeho ženy doplňují zase portréty Fridy Kahlo nebo Pabla Picassa. Slavný autoportrét Já, portrét-krajina, který koupila v roce 1923 československá vláda za víc jak 300 tisíc korun (na tehdejší poměry vysokou částku), na výstavě doplňují díla Jiřího Koláře a Giorgia de Chirica.

Kolem osobnosti Celníka Rousseaua panovala řada mýtů – o jeho vojenské kariéře, zaměstnání i malířských aktivitách. Označován jako nedělní malíř či samouk ve skutečnosti získával rady od akademických malířů a učil se kopírováním děl pařížských galerií. Profesionální uměleckou dráhu zahájil roku 1893, kdy opustil místo výběrčího daně. Nebyl tedy celníkem, jak naznačuje přízvisko Alfreda Jarryho. Ještě dlouhá léta po smrti kolovala legenda o Rousseauově vojenském tažení do Mexika. Vyprávění kamarádů, návštěvy botanické a zoologické zahrady či přírodovědného muzea přitom byly jedinými zdroji pro zobrazení exotických výjevů z džungle. Malíř během života nikdy neopustil rodnou zem.

V rámci architektury výstavy z dílny Jiřího Javůrka (SGL projekt) ožije fasáda staroměstského paláce, návštěvníci cestou k pokladně projdou džunglí a ve druhém podlaží najdou kromě výstavy také kreativní studio. Tam se budou moci malí i dospělí návštěvníci obklopení zelení inspirovat, tvořit nebo se začíst do knížek souvisejících s Celníkem. Kromě tradičních komentovaných prohlídek a výtvarných dílen, nabídne doprovodných program výstavy třeba Soirée v režii současných umělců inspirované legendárním banketem uspořádaným Pablem Picassem jako pocta Henrimu Rousseauovi. Umělecký večírek se bude konat ve sklepeních paláce Kinských.

Do Národní galerie v Praze na Staroměstské náměstí se výstava přesouvá ze slavného Musée d'Orsay, kde se stala návštěvnickým hitem a patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě. K vidění je od 15. září do 15. ledna.