Rudolf II. trochu jinak

V Brně zpřítomňuje slavného císaře nevšední výstava

Letos si připomínáme 470. výročí narození a 410. výročí úmrtí českého krále a římského císaře Rudolfa II. V brněnském letohrádku Mitrovských se rozhodli přiblížit tohoto vladaře multimediální výstavou, která potrvá jen do 17. listopadu 2022.

Unikátní multimediální expozice poodhaluje různá tajemství panovníkova života a představuje i celou řadu zajímavých exponátů. Návštěvníky výstavou provází samotný „digitálně oživený“ Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak unikátní sbírky, které po většinu života shromažďoval. Zároveň „rozdmýchá oheň poznání“ v alchymistické laboratoři.

Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí zájemce i se svými symboly majestátu (všemi korunami, kterými byl za svůj život korunován) a nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí umístěných dnes povětšinou mimo Prahu a ČR. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil utajovaný syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

Rudolf II. byl známý svou fascinací alchymií a okultními vědami, stejně tak vášnivě obdivoval umění a sbíral nejrůznější rarity. V expozici je možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř.

Mezi nejzajímavější exponáty patří preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů nebo sbírka polodrahokamů a mušlí. Návštěvníci se mj. dozví důležitá, ale i méně známá fakta např. o komplikovaném vztahu k bratrovi Matyášovi, údaje o potenciálních nevěstách i faktických milenkách, nebo to, že syn panovníka – Julius Caesar d´Austria – brutálně zavraždil mladou dívku.

Foto: Profimedia

Podcast