Ruka v rouně v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích připravila na zámku novou výstavu děl Bohuslava Reynka.

Výstava je nazvaná podle jedné z vystavených grafik Ruka v rouně a bude otevřena, jakmile skončí opatření proti šíření koronaviru. Galerie představí soubor 113 Reynkových grafických listů vytvořených v letech 1948 až 1971, který byl naposledy vystaven v létě 2005 v Domě U Jonáše.

Bohuslav Reynek byl básník, grafik, překladatel z francouzštiny a němčiny. Žil na statku v Petrkově na Havlíčkobrodsku, který nedávno od jeho dědiců odkoupilo ministerstvo kultury. V současné době je Reynek stále populárnější. Jeho výstava v roce 2014 ve Valdštejnské jízdárně byla druhou nejnavštěvovanější výstavní akcí roku a přišlo na ni zhruba 56.000 návštěvníků.

Nová výstava, kterou připravila kurátorka Lenka Dolanová, ukazuje i další materiály. Například tiskoviny k pardubickým výstavám z let 1929 a 1987, knihy z Vokolkovy tiskárny, na nichž Bohuslav Reynek spolupracoval, rukopis Reynkova překladu, výběr z básní či pohledy a dopisy Vlastimila Vokolka. Prostředí Petrkova, kde Reynek žil, připomenou fotografie Štěpána Bartoše.

Než bude možno výstavu otevřít široké veřejnosti, bude zatím propagována pomocí krátkého dokumentu na webu Východočeské galerie Pardubice a sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Obrázek: Východočeská galerie Pardubice

Podcast