Ryba pro čtyři herecké ikony se bude v Olomouci podávat poprvé

Moravské divadlo Olomouc připravilo na 17. března premiéru slavné černé krimikomedie o starém sluhovi pracujícím u třech neprovdaných sester Ryba ve čtyřech. Inscenace je skvělou příležitostí pro známé herecké tváře, které slaví či oslaví své životní životním jubileum.

Ryba ve čtyřech (v originále Fisch zu viert) je rozhlasovou komedií z pera Wolfganga Kohlhaaseho a Rity Zimmerové z roku 1968. Již roku 1970 se hra dočkala své filmové verze v režii Kurta Jung-Alsena a světovou divadelní premiéru měla v témže roce v Drážďanech. Dodnes je jednou z nejúspěšnějších německých kriminálních komedií. Český divák ji zná především díky televiznímu filmu Pavlíny Moskalykové z roku 1987, v němž hráli Rudolf Hrušínský, Květa Fialová, Blanka Bohdanová a Jiřina Bohdalová.

„Naše inscenace je pomyslnou beneficí pro Václava Bahníka, Naděždu Chrobokovou-Tomicovou, Vlastu Hartlovou a Ivanu Plíhalovu, kteří všichni slavili, či v brzké době budou slavit, významná životní jubilea. Pro paní Hartlovou je navíc letošní sezona její 31. na jevišti Moravského divadla a pro její tři kolegy pak dokonce 41., za což si určitě zaslouží velké poděkování. Hledal jsem proto hru, kde by si mohli zahrát jen oni čtyři a diváci by tak měli možnost kochat se jejich společným hereckým koncertem,“ prozradil svůj záměr šéf souboru činohry Roman Vencl, který se zároveň ujal režie.

Nejstarší Karolína po smrti rodičů převzala veškerou zodpovědnost jak za mladší sestry, tak i za rodinný pivovar. Cecílie, prostřední sestra, se o nic starat nemusí. Benjamínek Klementýna zase celý život poslouchá, co musí a nesmí. A unavený sluha Rudolf, který je u sester zaměstnán už dlouhá léta, jim pomáhá nejen v domácnosti, ale postupně se stane i jejich milencem. Všechny služby vykonává bez reptání, ale s vidinou slíbené štědré odměny, která mu má připadnout po jejich smrti. Pomalu se však začíná obávat, zda se toho dožije. Nejmladší sestru Klementýnu si zahraje Ivana Plíhalová, prostřední Cecílii Vlasta Hartlová a do role Karolíny obsadil Roman Vencl Naděždu Chrobokovou-Tomicovou.

Příběh se odehrává na letním rodinném sídle v Německu. „Hra patří mezi tzv. moritáty, tedy lidové příběhy vyprávějící o vraždách, jejichž děj se zakládá na skutečných událostech a balancuje na hraně černé komedie, až lehce hororového dramatu. Naše inscenace navíc pracuje s poměrně výraznou vizuální stylizací, která podtrhuje i neméně důležitou erotickou linku, jež se táhne celým příběhem,“ doplnil Vencl.

Výtvarník Miroslav Král, který navrhl kostýmy i scénu, vycházel právě z kombinace zmíněných žánrů. „Hra je původně situována do doby biedermeieru, který v dnešní době působí pohádkově. Zvolili jsme tedy dobu pozdní secese, která akcentuje ženskou linii a erotiku, a je dekadentní. Další důležitou skutečností je fakt, že inscenace je poctou doyenům olomoucké činohry. Chtěli jsme tedy, aby si dámy dobových kostýmů užily,“ doplnil výtvarník.

Olomoucké uvedení je teprve desátým v řadě na české divadelní scéně a historicky prvním na scéně Moravského divadla Olomouc.

Foto: Andrea Simperová (Vlasta Hartlová, Naděžda Chroboková-Tomicová, Ivana Plííhalová, Václav Bahník)

Podcast