S elegancí a noblesou

10.8.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Velkoryse pojatá výstava S elegancí a noblesou ze soukromé sbírky Muzea Kouzlo starých časů v Praze se věnuje stylu života vyšších společenských vrstev na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o nostalgické ohlédnutí za dobou, ve které se zastavil čas. Výstava provádí návštěvníka zákoutími starého měšťanského domu s exponáty volně koncipovanými do obrazů, v nichž vstupuje do děje a vnímá atmosféru příběhů, jež vyprávějí. Nahlédnout může do dívčího pokoje, kuchyně se zástupem služebných, salonu, pokoje pro komornou či pokojíku pro děti. Vystaveny jsou nákladné oděvy pro dámy, jemné prádlo, oděvy služebných, dětské, chovací a křticí oděvy, ale i doplňky a kuriozity.

Podle slov majitelky sbírky Zdenky Plchové výstava není jen milým zastavením v dnešní uspěchané době, ale i poctou umění předešlých generací, které můžeme obdivovat na precizně zpracovaných oděvech, krajkách a výšivkách“.

Na výstavní počin navazuje i stejnojmenná edice S elegancí a noblesou.

Unikátní výstavu z vlastních sbírek pořádá Muzeum Kouzlo starých časů v Praze a koná se v Hlavním výstavním sále Muzea Boženy Němcové a Muzea textilu v České Skalici. Expozice je otevřena od 6. srpna do 30. září 2016.

Více na www.kouzlostarychcasu.cz

plakát