Salcburský festival 2016

19.7.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Léto patří festivalům. Tento víkend – konkrétně v pátek 22. července - začíná Salcburský festival, který se odehrává v rodišti Wolfganga Amadea Mozarta. Letos nabídne světovou premiéru opery britského skladatele Thomase Adèse The Exterminating Angel (Anděl zkázy), vycházející ze scénáře ke stejnojmennému filmu Luise Buñuela, ale také Bernsteinovu West Side Story, v níž se v roli Marie představí italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli.

Na Salcburský festival se letos vrátí i čeští pěvci Martina Janková a Adam Plachetka. Před rokem se oba sešli ve Figarově svatbě, tentokrát se představí každý zvlášť. Plachetka opět ztvární Figara, Janková si zahraje Despinu v další Mozartově opeře Cosi fan tutte.

Festival má také koncertní řadu, do níž opět pozval soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Po loňském úspěšném debutu přednesou v místní katedrále skladby Claudia Monteverdiho a Salcburskou mši od rodáka ze Stráže pod Ralskem Heinricha Ignaze Franze Bibera, který koncem 17.století působil ve službách salcburského arcibiskupa.