Schönbergova kantáta Písně z Gurre se vrátí 20. června po 102 letech do Státní opery

Velkolepá postromantická skladba na motivy dánské ságy se vrátí 20. června v rámci projektu Musica non grata na místo své někdejší české premiéry - do Státní opery. Symfonický orchestr. Pod taktovkou dirigenta Petra Popelky spojí síly Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Norský rozhlasový orchestr.

Na své monumentální kantátě Písně z Guerre pracoval skladatel Arnold Schönberg od roku 1900 s přestávkami jedenáct let - ve světové premiéře zazněla 23. února 1913 ve Vídni. Předlohou se stala dramatická báseň Jense Petera Jacobsena z roku 1868. Příběh se odehrává na dánském hradu Gurre ve 14. století a sleduje dramatický milostný trojúhelník kolem krále Valdemara IV.

Po hudební stránce využil Schönberg v této skladbě desítky příznačných motivů a údajně vůbec poprvé také svou techniku Sprechgesangu. Instrumentace počítá s pěti sólisty, velkým orchestrem, třemi sbory a vypravěčem. Zpívat bude Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický sbor z Bratislavy a sólisté Michael Weinius, Dietrich Henschel, Susanne Bernhard, Yngve Søberg a Štěpánka Pučálková.

Pod taktovkou nového šéfdirigenta SOČRu Petra Popelky, který Schönbergovu hudbu uvedl už také v říjnu na svém inauguračním koncertě, zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu společně s Norským rozhlasovým orchestrem, jehož je Popelka rovněž šéfdirigentem. Dílo bude tedy 20. června ve Státní opeře uvedeno jak v rámci projektu Musica non grata, tak v rámci oslav 100 let Českého rozhlasu.

„Písně z Gurre pro mne ztělesňují jednu z nejúžasnějších kompozic hudební historie, absolutní završení celého dlouhého vývoje tonální hudby, a je pro mne obrovskou ctí, že mám možnost toto dílo dirigovat. Nesmírně si také vážím toho, že po více než sto letech vracíme Písně z Gurre do míst, kde je provedl Alexander Zemlinsky,“ říká Petr Popelka. „Dílo těchto rozměrů se v Praze i obecně provádí jednou za desítky let," zdůrazňuje výjimečnost události ředitel SOČR Jakub Čížek. Koncert odvysílá živě český i norský rozhlas, záznam pořídí také Česká televize.

Foto: Petr Popelka (©Khalil Baalbaki)

Podcast