Sedmou symfonii Jaroslava Krčka v premiéře provede Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou

V současnosti nejúspěšnější český dirigent Jakub Hrůša se na třech koncertech v příštím týdnu - 14., 15. a 16. prosince - znovu setká s Českou filharmonií. Vedle Sinfonietty Leoše Janáčka v Dvořákově síni Rudolfina premiérově uvede Sedmou symfonii Jaroslava Krčka. S Druhým houslovým koncertem Bohuslava Martinů se pak k České filharmonii vrátí houslista Leonidas Kavakos.

Po světové premiéře Pražské symfonie německého skladatele Detleva Glanerta provede Česká filharmonie za řízení hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši další premiéru. Bude to Sedmá symfonie pro symfonický orchestr a koncertantní marimbu z pera skladatele, dirigenta a folkloristy Jaroslava Krčka. Je tradičně čtyřvětá a využívá klasického formálního schématu. Třetí část je scherzo s krátkými volnými vsuvkami sólové marimby, na kterou bude hrát člen České filharmonie Daniel Mikolášek.

„Ve své sedmé symfonii, nezatížené žádným konkrétním obsahem, jsem chtěl zapůsobit spontánním muzicírováním. A protože mám velice rád marimbu, použil jsem ji ve třetí a čtvrté větě koncertantně,“ říká Jaroslav Krček o své skladbě, dokončené už v roce 2015, a dodává: „Přál bych si, aby moje hudba působila pozitivně, aby zkrášlovala chvíli, kdy zní, a aby si tento dojem posluchač s sebou nesl ještě i po jejím doznění.“

Také Sinfonietta Leoše Janáčka byla kdysi premiérována Českou filharmonií. Poprvé zazněla u příležitosti všesokolského sletu ve Smetanově síni Obecního domu v červnu 1926. Od té doby ji první český orchestr provedl více než 150krát, naposledy pod taktovkou Jakuba Hrůši na Nový rok 2020.

Oproti tomu houslové koncerty Bohuslava Martinů k příliš často uváděným skladbám nepatří. Druhého z nich se příští týden zhostí virtuos řeckého původu Leonidas Kavakos, který se k České filharmonii vrací už počtvrté. V Praze se tentokrát představí i s komorním programem: v rámci recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu zahraje už tuto neděli 11. prosince spolu s italským klavíristou Enricem Pacem sonáty od Roberta Schumanna, Leoše Janáčka a Césara Francka.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: Jaroslav Krček (Profimedia)

Podcast