Sezóna 2018/2019 v MET

19.2.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Nejprestižnější opera světa odtajnila program nové sezóny 2018/2019 včetně přenosů, které vyšle satelitně do kin celého světa. Čeští diváci se mohou těšit na 10 inscenací, z toho na čtyři zbrusu nové. Sezónu zahájí 6. října 2018 přenos Verdiho Aidy s operní superstar Annou Netrebko. 

V dalších přenosech se blýsknou hvězdy jako Elina Garanča, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i živoucí legenda Karita Mattila. Metropolitní opera současně oznámila, že uspíšila jmenování dirigenta Yannicka Nézet-Séguina do pozice nového hudebního ředitele.

„Pro celý ansámbl je prostě skvělé, že Yannick obsadí tento post o dvě sezóny dříve, než bylo původně v plánu,“ uvedl ředitel Met Peter Gelb. „Orchestr ho miluje, sbor také, všichni v divadle ho zkrátka milují. Je to velký umělec, pod jehož vedením bude Met jenom vzkvétat,“ doplnil. Kanadský dirigent byl doposud designovaným ředitelem orchestru Met a s jeho plným zapojením se počítalo až v sezóně 2020/21.

Jeho dirigentský um si diváci přenosů budou moci vychutnat hned ve dvou inscenacích – Dialozích karmelitek (11. 5. 2019), v nichž se blýskne finská charizmatická sopranistka Karita Mattila a novinkové inscenaci Verdiho La traviaty (15. 12. 2018). Jednu z nejhranějších a nejoblíbenějších oper zasadil americký divadelní a filmový režisér Michael Mayer do kulis 18. století; v titulní roli se objeví německá pěvkyně Diana Damrau.

Další žhavě očekávanou novinkou bude hned druhý přímý přenos nejslavnější opery francouzského skladatele Camilla Saint-Saënse Samson a Dalila (20. 10. 2018). Do titulních rolí biblického příběhu Met obsadila hvězdné duo Roberta Alagnu a Elinu Garanču, které si jako milostný tandem pamatujeme z Bizetovy Carmen v roce 2010. Neotřelý inscenační přístup slibuje režisérské vedení Darka Tresnjaka, významného muzikálového režiséra a držitele prestižního divadelního ocenění Tony.

Veristická Adriana Lecouvreur (12. 1. 2019) jako další hvězdná novinka přinese sopranistku Annu Netrebko v roli slavné herečky zamilované do hraběte Maurizia, kterého ztvární Piotr Beczała, jeden z nejvyhledávanějších lyrických tenoristů dneška. Ruská diva zazáří také hned na úvod sezóny v monumentální inscenaci Aida (6. 10. 2018) – roli etiopské princezny na prknech Met bude hrát poprvé.

Tenorista Jonas Kaufmann, kterého diváci museli oželet v letošní sezóně, kdy odstoupil z inscenace Toscy, se objeví v Pucciniho Děvčeti ze Západu (27. 10. 2018), a to po boku renomované nizozemské pěvkyně Evy-Marii Westbroek. Z velkých hudebních jmen nebude v nové sezóně chybět ani Richard Wagner a nejoblíbenější část jeho epické tetralogie Prsten Nibelungův, Valkýra (30. 3. 2019). Mezi přenosy se dostala také chystaná premiéra zbrusu nové opery Marnie (10. 11. 2018) Nica Muhlyho. Psychothriller podle Alfreda Hitchcocka měl světovou premiéru loni na podzim na prknech Anglické národní opery.

Foto: Vincent Peters / Met Opera