Signal 2018

10.10.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Festival světla SIGNAL začne slavnostním zahájením ve čtvrtek 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí. Návštěvníci budou moci objevovat dvacet dva uměleckých světelných instalací ve třech trasách vedoucích centrem, Vinohrady a nově Karlínem. Festival se letos zaměřil na české umělce, čtrnáct instalací bude od etablovaných tuzemských autorů i objevených talentů. Osm děl budou prezentovat zahraniční umělci. Většina instalací bude k vidění ve veřejném prostoru zdarma. Pět děl vytvoří Galerijní zónu, přístupnou návštěvníkům za poplatek. Během čtyř festivalových večerů bude na Praze 1 omezena dopravní rychlost na 30 kilometrů v hodině. Festivalová aplikace poskytne praktické informace i mapu včetně kompletního programu.

Umělecké světlo SIGNAL festivalu rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. Nová trasa Karlínem přinese 5 instalací, v Kasárnách Karlín čeká návštěvníky 3D videomapping s názvem Biofilms od kreativního studia z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla. Videomapping je inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů a díky 3D brýlím se může stát jedním z největších zážitků festivalu. Do Hauch Gallery zamíří Švýcar tvořící pod pseudonymem Zimoun, v současnosti jeden ze světově nejžádanějších galerijních umělců. Představí zde monumentální a zároveň velmi minimalistické dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Karlínská trasa veřejnost nasměruje také k videomappingu Future Ruins Francouze Romaina Tardyho, který světlem oživí kostel sv. Cyrila a Metoděje a celé Karlínské náměstí.

V centru Prahy rozzáří světelné instalace hned 8 míst. Jednou z nejzajímavějších zastávek bude dvorana Clam-Gallasova paláce s instalací Nebe na zemi Richarda Loskota a UAII Studia, která přenese návštěvníky do oblak, přímo do epicentra silné bouřky. Staroměstské náměstí bude patřit instalaci Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří patří již 20 let mezi nejviditelnější umělce na české scéně. Jejich filmovo-sochařský objekt s názvem Paralelně spolu je metafora současného světa, kde se vyspělé technologie střetávají se starověkými kulturami, základem instalace je podélně rozříznutý automobil. Dalším významným českým umělcem, který se podílí na letošním ročníku SIGNAL festivalu, je Ivan Kafka, průkopník média site-specific instalace, land artu a konceptuálního umění. Jeho dílo O stádnosti/Zjevná stádnost umístěné na Ovocném trhu je tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou a odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a jeho manipulativnost.

Doprovodný program festivalu je zaměřen na hudební složku. Organizátoři festivalu SIGNAL spojili síly s nejvýraznějším hudebním festivalem podzimní Prahy, nesoucím název Struny podzimu. Společně vytvořili nový projekt Organik v kostele U Salvátora. Ten v sobě pojí živé vystoupení na kostelní varhany se světelnou kinetickou instalací. Druhým projektem doprovodného programu je akce CAMP Signal. V Centru architektury a městského plánování lidem nabídne rozhovory s autory instalací letošního ročníku, na které budou navazovat rozličná audiovizuální živá vystoupení českých i zahraničních umělců.