SKÁCEL 100

V Brně slaví výročí narození Jana Skácela

Na letošní rok připadá sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). V Brně si jeho odkaz připomínají ve velkém. Akce pod hlavičkou projektu s názvem SKÁCEL 100 začínají na různých místech moravské metropole 7. února, v den, kdy by přední osobnost naší poetické tvorby oslavila kulaté narozeniny.

Básník, prozaik, autor mnoha básnických sbírek včetně poezie pro děti; kulturní referent deníku Rovnost; člen literární redakce brněnského rozhlasu či šéfredaktor kulturní revue Host do domu; autor publikující v samizdatu a v exilové literatuře – i to jsou přívlastky Jana Skácela, jehož tvorbu, charakteristickou zejména autorovým silným vztahem k Moravě, připomenou tematické akce, které budou v Brně probíhat po celý rok 2022. Řada z nich se přitom uskuteční přímo v den výročí narození Jana Skácela, tedy v pondělí 7. února.

Program startuje v 15:30 v budově Moravské zemské knihovny, která se k této příležitosti promění v otevřenou sbírku básní Jana Skácela. Návštěvníci při vstupu do budovy projdou stylizovanou knižní obálkou a symbolicky tak „vejdou do knihy“. Napříč patry naleznou do podoby knižní sazby graficky upravené jednotlivé velkoformátové stránky této „knihy“ se Skácelovými básněmi, které do instalace vybralo celkem čtyřicet osobností.

Na instalace s názvem Básně 2022 v Moravské zemské knihovně naváže výstava A náhle jsme tu navěky… v Moravském zemském muzeu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Návštěvníkům představí dobové fotografie, autorovy publikace, ukázky rukopisů, ocenění, bibliofilií, několik originálních personálií a také – a hlavně – básníkovy osobité verše. Zdeněk Drahoš, náměstek generálního ředitele Moravského zemského muzea, k výstavě dodává: „Světoznámý spisovatel Milan Kundera o tvorbě Jana Skácela napsal: ‚Jeho verše jsou takřka neuvěřitelným spojením největší možné prostoty s nejhlubším a zcela originálním zamyšlením‘. Zde Kundera krásně vystihl podstatu této lyriky, která s halasovskou úsporností, osobitou eufonií a hláskovou instrumentací tak sugestivně a jímavě dotváří náš svět."

V Moravském zemském muzeu se také uskuteční předpremiéra nového dokumentu ČT Hledání Jana Skácela, spojená s úvodem tvůrců dokumentu. Výročí vyvrcholí večerem hudby a poezie Jukebox Skácel na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla, kde na básníka zavzpomínají jeho souputníci. Večerem provede Miloš Štědroň.

Foto: Archiv Moravského zemského muzea

Podcast