Slavní skladatelé zblízka

Národní muzeum připravilo výstavu „Slavní čeští skladatelé“. Vtáhne vás do jejich života a díla.

Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Kolik toho o nich víme a jak dobře je známe? Chcete-li pochopit jejich tvorbu a blíže se s nimi seznámit, máte příležitost na výstavě Slavní čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea. Než bude otevřena pro veřejnost, můžete se na webu Národního muzea www.nm.cz. podívat na obrazově velmi zajímavou virtuální ukázku z výstavy.

Bedřich Smetana je právem považován za zakladatele české národní hudby. Jeho hudbu asi není třeba připomínat. Jak ale vypadal? Díky virtuální obrazové pozvánce na novou výstavu uvidíte několik jeho fotografií. Zajímavé jsou také obrázky dokládající založení Národního divadla a náhled na něj ještě bez přilehlého mostu. Můžete ale vidět i Smetanův rukopis, ať už na dopisním papíře, anebo na některých doložených notových materiálech. Zajímavá je i část věnovaná cyklu symfonických básní Má Vlast. Na jednom z dokumentů si budete moci přečíst, jak „děj“ Vltavy popisuje sám autor.

Antonín Dvořák, syn řezníka a hostinského z vesničky Nelahozeves, se stal jedním z nejproslulejších českých skladatelů ve světě. Absolvoval devět cest do Anglie. Proslavil se ale hlavně tříletým pobytem v Americe, kde působil jako ředitel konzervatoře v New Yorku. Je proto velmi zajímavé vidět New York Dvořákovýma očima. I to se vám ve virtuální ukázce z výstavy poštěstí. Stejně jako nahlédnout do alba rodinných fotografií, do ukázek rukopisů not a hlavně vidět zajímavou část výstavy věnovanou známé Novosvětské.

Leoš Janáček, jeden z nejpozoruhodnějších skladatelů 20. století čekal na uznání až do svých 62 let. Je tedy velmi zajímavé podívat se na Janáčka také jako na mladíka, ještě málo uznávaného skladatele. Velmi poutavé jsou také fotografie jeho notových záznamů. Inspirace lidovou hudbou a hlavně řečí, tak charakteristická pro tohoto skladatele, je doložena například záznamy nápěvků. Říkával: Nápěvky mluvy jsou okénka do lidské duše! Nenechte si ujít ani zážitek ze zápisu Sinfoniety. Je stejně zajímavý jak hudebně, tak graficky.

Tvorbu Bohuslava Martinů předurčil pobyt na několika výrazných místech doma i ve světě. Narozen v Poličce studoval v Praze a poté odjel hledat uměleckou identitu do Paříže. Z místa osobního štěstí, lásky a životní nevázanosti odjel před válkou do USA. Po válce život ve vlasti už nebyl z politických důvodů možný, a tak pobýval střídavě ve Francii, Itálii a Švýcarsku, kde zemřel. I tyto životní cesty výstava dokumentuje. Na některá místa skladatelova pobytu se můžete podívat už nyní s Bohuslavem Martinů, jeho přáteli a slavnými osobnostmi v popředí. Máte možnost shlédnout i rukopis jednoho z nejsilnějších a později nejproslulejších skladatelových děl – Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány.


Obrázek: Národní muzeum 18.11.2020

Podcast