Sluneční králové i 1620.Cesta na Horu online

Aktuální dění v Národním muzeu v Praze přibližuje jeho ředitel Michal Lukeš.

Návštěvníci se k vám nedostali už několik měsíců a když, tak vždy jen na pár dní. Co se teď v Národním muzeu děje?

Národní muzeum se už od jara, kdy přišla první vlna koronaviru, přesunulo hodně do virtuálního prostoru. V podstatě ke všem výstavám, které připravilo nebo připravuje, pořádá online výstavy. Dohromady už jich máme na našich webových stránkách www.nm.cz jedenadvacet. Takže se návštěvníci můžou podívat na ty výstavy, které už skončily, ale také na ty, které na ně čekají, a čekat budou v našich objektech. Ale neomezujeme se samozřejmě jen na online prostor. Připravili jsme speciální program Národní muzeum pro děti, kde pro ně děláme nejen virtuální výstavy, ale také zábavné a výukové programy. A neomezujeme se pouze na naše internetové stránky, ale pronikáme i do prostoru sociálních médií. Pořádáme vernisáže, schůzky s kurátory - takzvané muzejní jednohubky, koncerty a další zajímavosti. Tak, abychom s návštěvníkem neztratili kontakt, a on neztratil kontakt s námi. Virtuální nabídka je hodně bohatá. Muzeum je samozřejmě nejšťastnější, když do něj mohou chodit návštěvníci, a nevyskytuje se pouze na internetovém nebo ve virtuálním prostoru.

Hodně výstav mohou lidé vidět tedy virtuálně. Prodloužili jste nebo prodloužíte některé expozice?

Ano, určitě. Vlastně jsme se snažili, a byli jsme optimističtější, otevřít spoustu výstav ve druhé polovině minulého roku a doufali jsme, že už nyní je budou návštěvníci moci vidět i osobně. Což se povedlo jen na chvíli. Například jsme prodloužili výstavu 1620. Cesta na Horu. Výstavu ke 400.výročí bitvy na Bílé hoře. Také výstavu Sluneční králové - velikou zahraniční výstavu, která měla skončit již v únoru. Prodloužili jsme ji do 6. června. Samozřejmě pevně doufáme, že to bude k něčemu, aby aspoň několik týdnů, měsíců, byla výstava přístupná veřejnosti. Připravujeme také kompletně nové expozice přírodních věd, z historie, které bychom pro návštěvníky rádi otevřeli ještě tyto prázdniny, toto léto. Pevně doufáme, že epidemie díky očkování skončí, a svět se vrátí k normálu. A Národní muzeum bude mít pro své návštěvníky připravenou pomoc pro ten návrat do normálního fungování.

Pandemie zasáhla mnoho oborů. Jaké jsou ztráty Národního muzea?

Ztráty za minulý rok byly přes 50 milionů korun, pokud jde o ušlý zisk z tržeb za vstupné. Částka bude ale ještě o miliony vyšší. Národní muzeum nevydělává jen na vstupném, ale také na krátkodobých pronájmech na různé společenské akce. Ty se samozřejmě v minulém roce konat nemohly. Takže je to určitě víc než padesát, šedesát milionů korun, které jsme v minulém roce ztratili. A ztráta opět narůstá. Od začátku roku jsme dveře návštěvníkům neotevřeli.

Jak vás návštěvníci mohou podpořit? A co byste jim vzkázal?

Stále prodáváme roční vstupenky, na e-shopu také knihy a další záležitosti. Byl bych především rád, aby na nás lidé nezapomněli, aby s námi udrželi kontakt, chodili na naše webové stránky a sociální sítě. A především bych byl strašně moc rád, aby se hned, jak to půjde, k nám zase začali vracet, a začali nás navštěvovat. To by nám hodně pomohlo. A my se vynasnažíme, abychom pro ně připravili hodně nového.

Rozhovor připravila Kristýna Ševčíková a redakce zpravodajství Classic Praha.

Foto: Profimedia

Podcast