Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší!

Orchestr BERG společně s dirigentem Peterem Vrábelem a sopranistkou Pavlou Radostovou nabízí další večer v originálním koncertním formátu.

Tentokrát v české premiéře představí hudbu italského skladatele Fausta Romitelliho inspirovanou mimo jiné Tibetskou knihou mrtvých, která naprosto přirozeně spojuje akustické nástroje, elektroniku i lidský hlas. Jedna skladba, dvě provedení a k tomu spousta zajímavostí!

Už dlouhou dobu se zamýšlíme nad tím, jak posluchačům zprostředkovat co nejintenzivnější zážitek z nové hudby. Proto jsme přišli s formátem Slyšet 2x a máme radost, že se setkal s tak velkým úspěchem. S novou hudbou je to totiž jako s cizími jazyky – opakovaný poslech nám pomáhá lépe rozumět a náš zážitek je pak bohatší,“ vysvětluje ředitelka orchestru Eva Kesslová. Skladbu na koncertě osobně představí i umělecký šéf a dirigent Orchestru BERG Peter Vrábel, který dodává: „Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší. Vůbec nejlépe jsme na tom my hudebníci, při přípravě na koncert si konkrétní skladbu zahrajeme mockrát. Proto se chceme podělit o své dojmy a upozornit na zajímavé detaily, kterých by si posluchači při prvním poslechu všimnout nemuseli…

Hudbu Fausta Romitelliho (1963‒2004) uvedl Orchestr BERG od roku 2010 již vícekrát, vždy jde o mimořádnou výzvu – tento předčasně zesnulý „rocker“ současné klasické hudby interprety nijak nešetřil. Jeho EnTrance je nápodobou rituálu, který vede do stavu transu – zpěvačka v průběhu celé skladby pracuje s nádechem, výdechem a zpívá mantru z Tibetské knihy mrtvých.

Romitelli_Fausto_1 (c) Jean-Luc Plouvier.jpg

Fausto Romitelli (Jean-Luc Plouvier)

SLYŠET 2x – ENTRANCE | ... nová hudba do hloubky – jedna skladba, dvě provedení!

pondělí 2. srpna 2021, 19:30 | Studio Hrdinů
Fausto Romitelli – EnTrance (česká premiéra)
Pavla Radostová – zpěv
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent
Jan Komárek – light design

Radostova_Pavla_2_orez.jpg

Pavla Radostová (orchestr BERG)

INspiraCe | … hudba, pohyb & minimalistické inspirace

úterý 17. srpna a středa 18. srpna, vždy ve 20:00, Divadlo Archa
Světová premiéra společného projektu Orchestru BERG a souboru současného tance 420PEOPLE v Divadle Archa!
Unikátní symbióza choreografie Sylvy Šafkové a hudby Tomáše Reindla dává vyniknout interakci tanečníků a hudebníků, ve které je prostor i pro improvizaci. Inspirace principy kultovní skladby In C amerického minimalisty Terryho Rileyho je přetavena do nové autorské kompozice, minimalismus a repetitivnost se zrcadlí také v nápadité a čisté scénografii Anny Chrtkové.

Sylva Šafková – choreografie, Tomáš Reindl – hudba
Anna Chrtková – scénografie & kostýmy, Martin Špetlík – light design
účinkují: 420PEOPLE, Orchestr BERG & Tomáš Reindl / Omnion

DSC_8471 orez_ctverec (c) Jiří Šafka .jpg

INspiraCe (Jiří Šafka)

Orchestr BERG – 20. narozeninové sezóna

Těleso, díky němuž je česká hudební scéna bohatší již o dvě stovky nových děl, mělo v roce 2020 slavnostně oslavit 20. jubilejní sezónu. Tato narozeninová sezóna se logicky protahuje do letošního roku.

A jak je to vlastně s tou 20. sezónou? Ačkoliv se první koncert Orchestru BERG uskutečnil v roce 1995, první sezónu počítá až od roku 2001. Teprve tehdy se totiž v jeho vlastní produkci uskutečnila první ucelená řada koncertů. Sezóny se již od začátku konají netradičně v rámci kalendářního roku, tedy od ledna do prosince.

Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu zkombinoval i s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, již od roku 2005 průkopnicky vystupuje také mimo tradiční koncertní sály. Výjimečný je ale především soustavnou podporou českých skladatelů a skladatelek – na přímou objednávku pro něj vznikly již téměř dvě stovky nových děl především českých skladatelů mladé generace, vznikla i řada celovečerních skladeb. Českému publiku představuje pestrou paletu současné hudby ze světa – legendární je například inscenace Černé na bílém slavného skladatele a divadelníka Heinera Goebbelse, kterou Orchestr BERG uvedl v roce 2009 společně s režijním duem Skutr. Dlouhou dobu byl prakticky jediným orchestrem, který u nás novou hudbu objednával a pravidelně uváděl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény docela zásadní.

Orchestr BERG založil ještě jako student dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě. Co vidí, když se ohlédne zpátky? „Za všechny ty roky jsme díky vytrvalosti, tvrdohlavosti a někdy i díky troufalé odvaze získali ohromné zkušenosti, takže dnes můžeme bez obav sáhnout i po těch interpretačně nejnáročnějších skladbách – a to je opravdu báječné!“ Ředitelka orchestru Eva Kesslová k tomu dodává: „Za těch dvacet let s námi rostlo i publikum. Na začátku chodili jen kamarádi a příbuzní, dnes máme okolo sebe obrovskou a báječnou partu neskutečně otevřených posluchačů.“

Peter Vrábel _DSC7501 (c) Karel Šuster.jpg

Peter Vrábel (Karel Šuster)

Foto:
Orchestr BERG (Pavel Hejný)



Podcast