Smetanova Litomyšl odtajnila programové vrcholy jubilejního smetanovského ročníku

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu.

Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka. Spolu se Smetanovými operami byl odtajněn i další z dramaturgických vrcholů 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jímž je galakoncert britsko-italského tenoristy Freddieho De Tommaso, který je považován za následovníka Luciana Pavarottiho a posluchačům v České republice se představí vůbec poprvé. Na programu jsou árie a dueta se sopranistkou Anastasií Bartoli z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Cilei, Georgese Bizeta a slavné italské písně. Prodej vstupenkových balíčků na uvedená vystoupení byl zahájen dnes na webových stránkách www.smetanovalitomysl.cz. Celý program, čítající čtyři desítky titulů, Národní festival Smetanova Litomyšl představí v únoru příštího roku.

„Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno,“ říká Vojtěch Stříteský, dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a nejdůležitější tvůrce festivalové dramaturgie ke smetanovskému jubileu.

Vedle Libuše v interpretaci prvního českého orchestru si ovšem pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora, drama o touze po pomstě, milostné vášni i politických intrikách, nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, který patří k velkým ctitelům a propagátorům české opery. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v příštím roce poprvé po čtyřiceti letech dvakrát uvede celý komplet osmi Smetanových oper.

Z důvodu pokračující rekonstrukce Státního zámku Litomyšl se i v příštím roce budou muset hlavní festivalové pořady přemístit ze zámeckého nádvoří do Festivalové haly s kapacitou téměř 1300 diváků. Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, jež získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007 a kterou na letošním ročníku festivalu ocenili také posluchači. Akustika haly je totiž nezvykle decentní a velmi dobře vyhovuje i klasické hudbě.

Smetanova Litomyšl je největším mimopražským festivalem klasické hudby v České republice, který je počtem pořadů, návštěvníků i účinkujících druhým za Pražským jarem. Zároveň je nejvýznamnější kulturní akcí Pardubického kraje. Na každém ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se poprvé uskutečnil v roce 1946, účinkuje prakticky kompletní česká interpretační špička. Na festivalová vystoupení jsou však zváni i významní interpreti ze zahraničí, z nichž mnozí přijíždějí do České republiky poprvé.

Chystané smetanovské projekty pro rok 2024

Dvě vdovy (13. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Braniboři v Čechách (14. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Čertova stěna (15. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Libuše – Kněžíková & Hrůša & Česká filharmonie (16. 6. 2024 / Česká filharmonie)

Tajemství (22. 6. 2024 / Soubor Opery Národního divadla Praha)

Dalibor (28. 6. 2024 / Janáčkova opera Národního divadla Brno)

Prodaná nevěsta (29. 6. 2024 / Janáčkova opera Národního divadla Brno)

Hubička (2. 7. 2024 / Opera Slovenského národního divadla Bratislava)

Hvězdy operního nebe (3. 7. 2024 / Freddie De Tommaso & Anastasia Bartoli)

Zdroj: TZ
Foto: Kateřina Kněžíková (©Petr Weigl)

Podcast