Smetanovu Litomyšl zahájí Česká filharmonie

Festival s geniem loci zahájí dirigent Tomáš Netopil s hudbou Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse.

Koncertem České filharmonie na zámeckém nádvoří dnes začne 63. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Až do 11. července nabídne třicítku pořadů a doprovodnou scénu Festivalové zahrady.

Historie festivalu Smetanova Litomyšl se začala psát v červnu roku 1946, kdy do Litomyšle zavítala na hostování Česká filharmonie s mladým šéfdirigentem Rafaelem Kubelíkem. K tomuto významnému výročí se nyní festival vrací prostřednictvím úvodního koncertu 1. července 2021. Stejně jako před 75 lety zazní na úvod festivalu Smetanova Předehra D dur, poté jako připomínka 180. výročí narození Antonína Dvořáka zazní jeho houslový koncert, v němž sólistou bude Jiří Vodička, a slavnostní večer vyvrcholí provedením Brahmsovy 1. symfonie.

Během festivalu návštěvníci uslyší například cyklus symfonických básní Má Vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem. Hudebně-literárním pořadem Klíče od domova k 180. výročí narození Antonína Dvořáka bude provázet Jiří Lábus. Na milovníky opery budou čekat nová inscenace La bohéme Giacoma Pucciniho, festivalová premiéra Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského, Rusalka Antonína Dvořáka a premiéra nové inscenace Hubičky Bedřicha Smetany. Na zámku v Nových Hradech se uskuteční několik představení autorského projektu Magdaleny Švecové zahrnující fragmenty z Nářku Ariadny Claudia Monteverdiho, melodramatu Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a jednoaktové opery Bohuslava Martinů Ariadna.

Na závěr festivalu je připraven koncert složený z děl se španělskou tematikou v podání Orchestru PKF — Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským.

Kvůli protiepidemickým opatřením je kapacita hlediště omezena a diváci musí před vstupem doložit test s negativním výsledkem, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemocni covid-19.

Foto: Profimedia

Podcast