(Smetanův) Medvěd v Rudolfinu

Martin Kasík zahájí cyklus Světová klavírní tvorba FOK. Zazní Obrázky z výstavy.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahajuje klavírním recitálem Martina Kasíka koncertní řadu Světová klavírní tvorba. Na programu bude hudba tří českých skladatelů a Musorgského obsáhlé dílo Obrázky z výstavy. Koncert se uskuteční v sobotu 16. října 2021 v 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Klavírista Martin Kasík spolupracuje s Pražskými symfoniky pravidelně. V minulosti s nimi jel na společné turné po USA, odehrál mnoho koncertů v Obecním domě a objevil se také v online pořadu FOK v době pandemie. Tentokrát odehraje svůj sólový recitál v rámci abonentní řady Světová klavírní tvorba, kterou FOK pořádá od 50. let minulého století a je tak nejstarší recitálovou řadou ve střední Evropě. I v této řadě se jedná o jeho již pátý návrat.

Program první poloviny bude ryze český. Po pomyslné časové ose se bude pohybovat od Bedřicha Smetany a výběru z jeho Českých tanců, přes Vzpomínky Vítězslava Nováka až ke skladateli 20. století Klementu Slavickému, od kterého zazní Tři skladby pro klavír.

Vrcholem večera budou Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v originální verzi.

„Chtěli jsme s FOK, aby byl program slavnostní. Na začátek jsem proto zvolil Furianta Bedřicha Smetany, co může být slavnostnějšího a více českého! I ostatní kusy první poloviny jsou mé oblíbené a úchvatné. Do druhé části pak invencí sršící Obrázky z výstavy, které končí Kyjevskou bránou, jednou z nejmonumentálnějších skladeb. Zkrátka, moc se těším!“ popsal výběr skladeb klavírista Martin Kasík.

Koncert se uskuteční 16. října 2021 v 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina a je součástí abonentní řady Světová klavírní tvorba.

Martin Kasík (*1976) je český klavírista a patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě u prof. Moniky Tugendliebové a pražskou AMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem v soutěži Pražského jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999. Od té doby vystupuje pod taktovkou významných dirigentů v koncertních sálech po celém světě. Mimo svou koncertní činnost se věnuje pedagogické práci na AMU v Praze a Pražské konzervatoři. Je uměleckým ředitelem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních.

IG_1080x1080_orchestralni_koncerty_7.jpg

Foto: Archív FOK

Podcast