SOČR chystá bonusové koncerty

Novou koncertní sezónu zahájí 1. října 2021 pod taktovkou Alexandra Liebreicha.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil pro sezonu 2021/2022 v každé koncertní řadě jedno vystoupení navíc. Orchestr totiž nechtěl přijít o některé projekty, které by se později už nedaly uskutečnit. Pro pražské Rudolfinum rozhlasoví symfonici připravili 13 koncertů, v Anežském klášteře se jich uskuteční pět a na dalších místech v Praze v rámci cyklu Nové horizonty dalších pět.

Zahajovací koncert nové sezony se uskuteční 1. října ve Dvořákově síni Rudolfina. SOČR bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich, pro nějž to bude poslední sezona u orchestru. Šéfdirigentem a uměleckým ředitelem SOČR od sezony 2022/2023 bude na dobu tří koncertních sezon Petr Popelka.

Sólistkou zahajovacího koncertu bude venezuelská klavíristka Gabrielu Montero, která je zároveň pro nadcházející sezónu rezidenční umělkyní SOČRu. Přednese Čajkovského Koncert b moll a v programu díle zazní Dvořákův Othello a ve druhé půlce Stravinského Svěcení jara.

Tradiční řada R – Klasika v Rudolfinu nabídne opětovné shledání s dirigentem Popelkou. Vrátí se i arménský houslista Sergej Chačatrjan, tentokrát s Koncertem D dur Johannese Brahmse. Rumunský dirigent Ion Marin připomene Vídeň a s ní rytmus valčíku, Jan Kučera nabídne hudbu Oskara Nedbala. Připravený je večer novozélandské dirigentky Holly Mathiesonové a velký prostor dostane také harfa francouzského virtuosa Xaviera de Maistre. Spektakulární podívanou slibuje vystoupení jednoho z nejlepších světových hráčů na bicí nástroje Alexeje Gerassimeze. Tři věty o přijetí od Ondřeje Štochla se sólovým klarinetem Kariho Kriikku z Finska vyslechnou posluchači ve světové premiéře na dubnovém koncertu s estonským dirigentem Olari Eltsem. Faustovskou symfonii nastuduje hlavní hostující dirigent SOČRu Marek Šedivý. V závěru sezony by měla dorazit také americká houslistka Leila Josefowicz.

Řadu K - Komorní tvoří pět večerů v Anežském klášteře. Své mistrovství tady s podporou dirigenta Roberta Kružíka předvedou laureáti soutěže Concertino Praga, houslista Daniel Matejča a ruský klavírista Vsevolod Zavidov. Jitka Hosprová rozezní svou violu v již dvakrát plánované světové premiéře koncertu Virus od Zbyňka Matějů. Předvánoční koncert nabídne umění houslistky Olgy Šroubkové, trumpetisty SOČR Marka Vajo i Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, který přednese ve světové premiéře skladbu Jany Vöröšové Chlapeček a Dálka. Francouzský duch slibuje koncert Marka Šedivého, houslistky Martiny Bačové a hobojisty rozhlasových symfoniků Zdeňka Ryse. Závěrečný večer je zadaný pro koncertního mistra Vlastimila Kobrleho.

Osobité projekty přinese řada N – Nové horizonty. Patří mezi ně například propojení živě interpretované hudby Maurice Ravela a Igora Stravinského s osobitě přizpůsobivou filmovou projekcí nebo prolnutí poezie a jazzové hudby mladých tvůrců Štěpánky Balcarové a Martina Brunnera se symfonickým orchestrem.

Na festivalech tradičně SOČR čekají koncerty na Pražském jaru, na Dvořákově Praze i na Smetanově Litomyšli, první zájezd chystá orchestr na podzim 2022 do Německa.

Zdroj: ČTK
Foto: SOČR (Petr Horník)

Podcast