Soubor 420PEOPLE roztančí hluk v inscenaci HeArt of Noise

Taneční soubor současného tance 420PEOPLE oslaví v letošní sezoně patnáct let na scéně. Kromě průřezu toho nejlepšího ze své tvorby si pro diváky připravil i úplnou novinku. Taneční show s názvem HeArt of Noise v choreografii Sylvy Šafkové uvede 21. a 22. září jako poslední premiéru na prknech končícího Divadla Archa.

Divadlo Archa má před sebou poslední sezónu ve své původní podobě, soubor 420PEOPLE slaví zase 15 let své existence. Symbolicky se tak kloubí loučení i zrod nového v premiérové taneční inscenaci HeArt of Noise.

Inspirací pro vytvoření této taneční show HeArt of Noise, jak popisuje choreografka Sylva Šafková, byly hluky a zvuky kolem nás: „Inspirací k pohybu je pro mě hudba a hluk, zvuk. Hluk však představujeme v jakémsi lepším světle, ne jako něco nutně rušivého, ale naopak kreativního a tvořivého. Může působit v kontrastu s libou melodií hudby, ale má mnoho rovin a stránek, díky kterým utváří naši žitou realitu.“

Scénografie a kostýmů se ujal Marek Cpin, který jeviště divadla proměnil ve vodní hladinu. Odrazem pohybu v rezonanci se zvuky jsou také kostýmy pěti účinkujících tanečníků, v některých momentech připomínající kapky vody. Symbol vody je propojujícím prvkem, který se line celým představením, stejně jako tlukot srdce určující rytmus pohybu života mezi ostatními hluky.

Představení ideově navazuje na manifest futuristů „Art of Noise“ sepsaný Luigim Russolem v roce 1913, který v hluku viděl nové možnosti zvukového prožitku – ten není svázaný omezeným rejstříkem zvuků tradičních hudebních nástrojů.

Taneční inscenaci v choreografii Sylvy Šafkové tak lze charakterizovat výrokem: „Často to není hluk, co nás rozptyluje, ale vše ostatní odvádí naši pozornost od vnímání toho pravého zvuku, zvuku života.“ Diváci mohou při představení objevovat nové možnosti zvukového prožitku v interakci špičkových tanečníků. Naživo uslyší také ikonický nástroj futuristů intonarumori.

Ke spolupráci na tomto projektu přizvala choreografka Tomáše Reindla a jeho hudební projekt OMNION, který za pomocí nahrávek různých zvuků jako je rachot skla, údery do vodní hladiny, tlukot srdce i živé produkce tvoří svoji verzi scénického komponovaného hluku. Futuristický nástroj intonarumori nejen zazní, ale také se objeví na jevišti. Během představení na něj zahrají i sami tanečníci.

Foto: Inscenace HeArt of Noise (©Pavel Hejný)

Podcast