Spící krasavice v Národním divadle

Balet Národního divadla představí již zítra v premiéře představení Spící krasavice v choreografii Márcii Haydée.

Výpravný balet Spící krasavice uvádí Balet Národního divadla jako první premiéru sezony 2021/22, navíc jde o první baletní premiéru v nově zrekonstruované divadelní budově Státní opery.

BaletND_Spicikrasavice_fotoSergheiGherciu_GSV_4610.JPG

Titul vstupuje do repertoáru Baletu ND v adaptaci legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky, ikonické dílo s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Dovršuje tak dramaturgický záměr: Balet ND má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.

Příběh na motivy pohádky Charlese Perraulta o spícím království se stal živoucí aktualitou současnosti – vždyť premiéra baletu čekala rok na své uvedení před diváky. Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že legendární Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době.

Navíc v čase pandemického ticha se podařilo inscenaci uvést online, exkluzivně na o ciálním YouTube kanále Baletu ND. Během sedmi dnů, kdy byl záznam k vidění zdarma, dosáhl počet zhlédnutí přes 70 tisíc. Stal se symbolickou zprávou o potřebě umění a krásy, nezbytnosti kultivace v naší každodennosti.

BaletND_Spicikrasavice_fotoMartinDivisek_IV_9466.jpg

Česká premiéra baletního představení Spící krasavice proběhne již zítra, tedy 16. září ve Státní opeře. V průběhu září pak na ni naváže série pěti dalších představení. Další reprízy jsou naplánovány až na březen 2022, takže zářijová uvedení jsou jedinečnou příležitostí titul zhlédnout.

BaletND_Spicikrasavice_plakat_fotoTheQueens.jpg

Od roku 1987, kdy Márcia Haydée vytvořila svou verzi Spící krasavice (s původní výpravou světově proslulého Jürgena Roseho), zhlédli její balet s různými scénickými výpravami diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. V Praze se nyní můžeme těšit na originální scénu a kostýmy Pabla Núñeze, blízkého spolupracovníka Márcii Haydée, narozeného v Praze.

BaletND_Spicikrasavice_fotoTheQueens_2560x1440.jpg

Márcia Haydée (*1937) je jednou z nejvýznamnějších primabalerín druhé poloviny dvacátého století, umělecká ředitelka a choreografka, charismatická a inspirativní osobnost. stala se múzou proslulých choreografů a vzorem pro tanečníky, ovlivnila vývoj a podobu klasického baletu.

Narodila se v Brazílii, byla žákyní českého tanečníka Václava Vlčka. V patnácti letech odjela do Evropy, studovala Sadlers Wells School v Londýně a čtyři roky tančila ve Francii se souborem Le Grand Ballet du Marquis de Cuevas. Od roku 1961 působila ve Stuttgartském baletu a jako primabalerína a múza tamějšího ředitele a choreografa Johna Cranka stála u zrodu „stuttgartského baletního zázraku“. Legendární Cranko pro ni vytvořil téměř celý svůj repertoár – například Romea a Julii, Oněgina, Zkrocení zlé ženy nebo Carmen. Významné role jí šili na tělo i další význační choreografové jako Kenneth MacMillan, John Neumeier, Maurice Béjart, Jiří Kylián či Glen Tetley. Jako tanečnice vynikala Márcia Haydée výrazným charismatem a přesvědčivým hereckým projevem. Vystupovala se soubory po celém světě a tančila s těmi nejlepšími – jejími partnery byli Rudolf Nurejev, Michail Baryšnikov, Jorge Donn nebo Richard Cragun, jenž se stal také jejím partnerem mimo jeviště. Mezi lety 1976 a 1996 byla uměleckou ředitelkou Stuttgartského baletu, v druhé polovině devadesátých let vedla rovněž chilský soubor Ballet de Santiago, jehož ředitelkou byla znovu od roku 2003 až do konce roku 2020. Nyní žije v Německu s manželem Güntherem Schöberlem, učitelem jógy, cestuje po světě a inscenuje své choreogra e. Choreografkou se stala v roce 1987, kdy pro Stuttgartský balet vytvořila originální verzi klasické pohádky Spící krasavice, která po úspěchu v Německu, Belgii, Švédsku, Chile, Jižní Koreji či Německu zakotvila také na repertoáru pražského Národního divadla. K dalším dílům této všestranné umělkyně patří Pták Ohnivák, Enas nebo Giselle a víly. Márcia Haydée získala řadu ocenění, mezi jinými Německou taneční cenu, Cenu Václava Nižinského, cenu brazilského ministerstva kultury Ordem do Mérito Cultural či Prix de Lausanne – Lifetime Achievement Award.

Foto: Archív ND (Martin Divišek, Serghei Gherciu, TheQueens)

Podcast