Spravedlnost nebo láska? 20. století z unikátního pohledu

Divadlo v Dlouhé připravilo pro diváky divadelní adaptaci románu Petra Stančíka Pravomil – Ohlušující promlčení. Premiéra inscenace pojmenované po hlavním hrdinovi se uskuteční v Hlavním sále divadla 18. března.

Román Petra Stančíka, nositele ceny Magnesia Litera, je inspirován skutečným osudem hrdiny, jenž ovlivnil události a životy celých generací. Román je osobitou kronikou 20. století podanou s jistou dávkou humoru, který alespoň trochu zmírňuje krutost doby a náročné rozhodování hlavního hrdiny. Vychován je ideály první republiky, musí ale dospívat během zdrcující druhé světové války. Neshody s komunistickým režimem jej vypudí za hranice, aby se do vlasti nakonec po téměř půl století vrátil veden myšlenkou spravedlivé pomsty.

V divadelní adaptaci se Pravomil zrovna zamiloval. Kromě své dívky miluje i svou vlast a pro obě je ochoten rvát se na život a na smrt. Spravedlnost, pravda a láska to u nás nikdy neměly jednoduché, a tak se Pravomil vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet po dějinách moderního světa.

Román pro divadlo upravili dramaturg Pavel Baďura a režisér inscenace Tomáš Dianiška. Herectví absolvoval na činoherní katedře DAMU (2008). První angažmá Tomáše Dianišky bylo v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde se vedle herectví začal věnovat také autorské tvorbě a režii pod hlavičkou punkové odnože Divadlo F. X. Kalby. Od roku 2014 je členem Divadla pod Palmovkou, pro které napsal a režíroval inscenace Mlčení bobříků, Pusťte Donnu k maturitě!, Bezruký Frantík, 294 statečných, Encyklopedie akčního filmu a další.

Je nositelem mnoha Cen divadelní kritiky, vedle Talentu roku 2017 a Inscenace roku 2019 (Transky, body, vteřiny) jsou každoročně oceňovány jeho hry. Cenu kritiky pro Nejlepší poprvé uvedenou českou hru získaly Transky, body, vteřiny, 294 statečných a Špinarka, nominován byl rovněž Bezruký Frantík, Burian a Encyklopedie akčního filmu. Celkem napsal již více než dvacet celovečerních her a pět her rozhlasových.

Foto: Profimedia (Petr Stančík na udílení cen Magnesia Litera)

Podcast