Stále stejný příběh – inuitská legenda ožije v „recyklované“ inscenaci

Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou v úterý 5. září 2023 novou sezónu premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a špičková hudební skladatelka Jana Vöröšová, která bude také jednou z performerek na jevišti, se inspirovaly dávným inuitským příběhem. Hudebníci se rozpohybují a tanečníci se rozezvučí v představení, jehož tématem jsou člověk a příroda. Proto se v něm přednostně využívají „recykláty“ – tvůrci se pro ně ponořili do svých skladů, kde na další život čeká nepřeberné množství materiálů, hudebních nástrojů a dalších předmětů.

„Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou? Myší nebo ptákem?
A co člověkem?“ Stará inuitská legenda se zamýšlí nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách.

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_041.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

Dávný příběh rezonuje zvlášť v dnešní době plné strachů a neustálého pocitu ohrožení. Pracuje ale i s nadějí – člověk si díky své kreativitě dokáže poradit s nečekanými i náročnými situacemi,“ říká choreografka Mirka Eliášová.

Mirka Eliasova (c) Anna Benháková.jpg
  • Choreografka Mirka Eliášová (©Anna Benháková)

O chystané inscenaci hovořila s choreografkou Mirkou Eliášovou Zuzana Filípková:

Orchestru BERG se podařilo spojit dvě výrazné české umělkyně. Jana Vöröšová je uznávanou skladatelkou s objednávkami od České filharmonie nebo Pražského jara, Mirka Eliášová je jednou z tvůrčích stálic české taneční scény. „S oběma spolupracujeme už dlouho, s Janou od dob jejích studií, s Mirkou jsme od roku 2007 vytvořili řadu výjimečných site-specific večerů, mimo jiné v Čistírně odpadních vod nebo v bývalém paláci Elektrických podniků. Jsme rádi, že se nám je podařilo dát dohromady a že si tak dobře porozuměly,“ říká Peter Vrábel, umělecký šéf orchestru.

Vorosova_Jana_D803087 (c) Vojtěch Havlík.JPG
  • Skladatelka Jana Vöröšová (©Vojtěch Havlík)

S Mirkou a Janou jsme si stanovili cíl využít na maximum naše sklady, ve kterých se skrývá ohromné množství pokladů – materiálů, hudebních nástrojů a dalších věcí. Je to kreativní výzva i povinnost vůči naší planetě,“ prozrazuje Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Mirka Eliášová doplňuje: „Jde nám především o propojení pohybu a zvuku. Hudebníci mají pohybovou akci, tanečníci se rozezvučí, podle toho jsme je i vybírali. Je to další logický krok naší spolupráce.“ S tanečníky a hudebníky bude na jevišti i skladatelka Jana Vöröšová, které je taneční prostředí vlastní: „Nejsem tanečnice, ale chodila jsem tancovat a víc než dvacet let učím na konzervatoři Duncan Centre, takže se na tanec dívám každý den. Je skvělé, že od Mirky dostanu pocitové zadání a realizace je pak už na mně. I proto jsem si pro sebe do představení vybrala akordeon, který je hezky pohybový.“

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_052.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

První zkoušky se uskutečnily v březnu, hlavní zkoušky probíhají o letních prázdninách, premiéra otevře sezónu divadla PONEC v úterý 5. září. Večerní představení doplní dopolední uvedení pro školy.

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_068.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény naprosto zásadní. Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. V roce 2021 získal pro Českou republiku po půl století prestižní cenu Prix Italia.

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_083.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

Eli a kol. je organická skupina umělců spolupracujících s tvůrčí dvojicí Eliášová (choreografie) – Jakl (zvuk). Její zakladatelka Mirka Eliášová je česká choreografka, taneční pedagožka a performerka. Vystudovala choreografii na Katedře tance HAMU (MgA., PhD.), kde dnes působí jako pedagog. Současně učí děti a neprofesionální tanečníky všech věkových kategorií na ZUŠ Klapkova v Praze a v rámci vzdělávacích a popularizačních workshopů. Věnuje se tvorbě interaktivních a experimentálních představení pro dospělého i dětského diváka. Dlouhodobě se zaměřuje se na využití principů improvizace v současném tanci a okamžité kompozici. Od roku 2008 spolupracuje s Orchestrem Berg na site-specific a interaktivních projektech.

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_097.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

PONEC – divadlo pro tanec je jedinečný prostor pro kreativitu, inspiraci, setkávání, dialog a nové impulsy. Na rozhraní dolního Žižkova a Karlína se již dvaadvacátým rokem podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce. Divadlo PONEC je domovskou scénou festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma. PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. na základě smlouvy o pronájmu s MČ Praha 3.

Ponec_28-07-23_f_A-Vosickova_148.jpg
  • Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Foto ze zkoušky představení Stále stejný příběh (©Adéla Vosičková)

Podcast