Startuje Opera 2022

V neděli 16. ledna představením Janáčkových Příhod lišky Bystroušky začíná 15. ročník Festivalu hudebního divadla OPERA 2022.

V průběhu deseti týdnů se rámci festivalu v Praze odehrají téměř dvě desítky operních představení. Své nejlepší inscenace představí operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplňují produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

Jednota hudebního divadla, hlavní pořadatel festivalu, se bude ve spolupráci se soubory intenzivně snažit, aby se festival uskutečnil v plné naplánované šíři i v této „covidové“ době, ovlivněné řadou opatření. Bohužel už nyní pořadatelé oznámili, že s ohledem na komplikace spojené s opatřeními v ČR i na Slovensku, mj. na aktuálně platné podmínky pro vstup cizinců do ČR, zrušil účast na festivalu soubor z Banské Bystrice, který měl v Praze začátkem února zahrát Foersterovu Evu. Vstupné na toto představení se vrací v plné výši způsobem, jak je v těchto případech v Národním divadle obvyklé. Více informací: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/vstupenky-a-predplatne/zmenena-a-zrusena-predstaveni.

Pořadatelé věří, že to bude ojedinělý případ, a že tak festival opět představí současné operní divadlo u nás i na Slovensku v maximální šíři. V programu jsou tituly známé i neznámé, od Mozarta až po současnost. Festival nabízí různé pohledy na inscenování opery, představuje osobnosti, které zásadně určují jeho podobu – inscenátory i interprety. Milovníci opery si tak mohou udělat celkový obrázek o tuzemském operním divadle.

Foto: Karel Kašák

Podcast