Štěpánka Pučálková debutuje v roli Sesta Pompea

11.4.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

13. dubna vystoupí česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková poprvé v roli Sesta Pompea v opeře Georga Friedricha Händela „Julius Caesar v Egyptě“ v Semperově opeře v Drážďanech. Po Sólovém hlasu v Schonbergově Mojžíši a Aronovi a Mercedes v Bizetově Carmen je to její třetí a rozsahem i náročností zatím nejvýznamnější role v tomto divadle, kde je od aktuální sezóny v angažmá.

„Původně jsem měla zpívat v soudobém díle skladatele Philipa Venablese 4.48 Psychose, ale po dohodě s vedením divadla jsem byla nakonec obsazena do produkce Julia Cesara. Na jednu stranu jsem byla ráda, protože to pro mne představuje mnohem bližší hudební žánr, než jakým je Vanablesova kompozice, ale na druhou to byla také velká výzva. Barokní opeře jsem se zatím nijak soustavně nevěnovala, takže doufám, že všechna její úskalí zdárně překonám a nelehkou roli Sesta Pompea si se vším všudy užiju“, říká k tomu Štěpánka. 

Inscenace Julia Cesara se hraje v Semperově opeře už od roku 2009 a jejím režisérem je renomovaný Jens-Daniel Herzog. Ten shodou okolností téhož dne uvede v rámci Velikonočního festivalu v Salcburku se Staatskapelle Dresden, Sachsische Staatsoperchor a sólisty i hosty Semperovy opery pod řízením Christiana Thielemanna premiéru své nové inscenace Wagnerových Mistrů pěvců norimberských (tato produkce bude od příští sezóny k vidění i v Drážďanech). Dirigentem Handelova díla bude Alessandro de Marchi, známý i pražskému publiku například z nastudování Mozartovy opery La clemenza di Tito ve Stavovském divadle v roce 2006. Štěpánčinými pěveckými partnery ve více než tříhodinovém operním příběhu o politických i milostných dobrodružstvích římského vojevůdce Julia Cesara v Egyptě budou dámy Elena Gorshunova jako Kleopatra nebo Michal Doron v roli Cornelie, a také tři kontratenoristé: Lawrence Zazzo v titulní úloze, Vasily Khoroshev coby Tolomeo a Dmitry Egorov jako Nireno.  

„I když se jedná o režijně nesmírně náročnou inscenaci, je také zároveň velmi hravá, obsahuje spoustu krásných nápadů a nebere sama sebe příliš vážně, což se mi moc líbí. Už jen namaskovat mě jako nesmělého mladíka Sesta s knírkem, oblečkem jako z dvacátých let minulého století a také odpovídajícím spodním prádlem je hodně zábavné už samo o sobě“, směje se Štěpánka Pučálková, která v Hndelově opeře na drážďanské scéně vystoupí ještě 18. a 21. dubna 2019. Do konce sezony se pak bude možné na zpěvačku těšit ještě v dalších reprízách Carmen a v nové inscenaci Meyrbeerových Hugenotů, kde se představí v roli pážete Urbaina.

Foto: Petra Odražilová