Stoletá Liška Bystrouška

Moravské zemské muzeum zahájilo seriál článků o slavném literárním díle

Věhlasná opera Leoše Janáčka by nevznikla nebýt série novinových článků Rudolfa Těsnohlídka. Námět byl pro skladatele přinejmenším stejně tak zajímavý, jako je poutavý vhled do vzniku samotného Těsnohlídkova literárního díla. Knižně vyšlo před sto lety, v roce 1921, o rok dříve se s ním seznámili čtenáři Lidových novin.

Moravské zemské muzeum zahájilo na začátku dubna na svých webových stránkách cyklus příspěvků Rok s Liškou Bystrouškou. Jeho cílem je seznámit čtenáře s mimořádným kulturně-historickým obdobím Brna, v němž se zrodila slavná zvířecí hrdinka.

Díky seriálu, který připravila literární historička Hana Kraflová, budou moci čtenáři navštívit různá odborná pracoviště a fondy moravského muzea (především sbírky dějin literatury, divadla a hudebního oddělení). Právě jejich návštěvou objeví autentické dokumenty a díky autorce zajímavých příspěvků navíc odhalí široké a často překvapivé souvislosti spojené s legendární postavou Lišky Bystroušky.

Datum, kdy je uveřejněn první díl, nebylo zvoleno náhodně. Bylo to 7. dubna 1920, kdy se Liška Bystrouška poprvé objevila na stránkách Lidových novin. V čí hlavě se vlastně příběhy svérázné lišky zrodily? Vyvolal úkol napsat text k cyklu kreseb o lišce v Těsnohlídkovi nadšení či zděšení? Nebo snad vztek? Jak přišla liška ke svému jménu? Jak to vlastně začalo? I na to naleznou návštěvníci webu Moravského zemského muzea odpověď.

první díl nazvaný Duben: Jak to začalo láká svou bohatou obrazovou přílohou k podrobnému prohlížení fotografií a hlavně k pročítání svědectví některých redaktorů tehdejších Lidových novin a samotného autora. V prvním díle seriálu je také možné vidět novinovou stránku „Lidovek“ přímo s tiskem jednoho z dílů seriálu o příhodách slavné lišky.

Foto: Profimedia (Liška Bystrouška – představení Divadla Drak)

Podcast