Straussovy Metamorfózy i světová premiéra Wagnerovy opery Tristan a Isolda v úpravě pro 23 smyčců

Pražští komorní sólisté, rezidenční soubor kostela sv. Šimona a Judy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se představí v rámci svého Novoročního koncertu pod vedením uměleckého ředitele PKS a zároveň sólistou koncertu, Radkem Baborákem. Koncert se uskuteční v sobotu 4. února 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy

Novoroční koncert Pražských komorních sólistů je součástí cyklu 4 komorních koncertů v úloze rezidenčního souboru FOK, které posluchačům nabízejí neotřelou dramaturgii ve spolupráci s předními českými a zahraničními sólisty.

Na úvod Novoročního koncertu PKS zazní ve světové premiéře předehra k opeře “Tristan a Isolda” Richarda Wagnera v úpravě pro 23 smyčců z pera německého houslisty a skladatele Sebastiana Gürtlera. Sólista koncertu a zároveň umělecký ředitel PKS, dirigent a hornista Radek Baborák, se představí v “Písních beze slov” Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Závěr koncertu bude patřit “Metamorfózám” Richarda Strausse, které se právem řadí mezi nejkrásnější skladby světové literatury pro smyčcové nástroje.

Radek Baborák, umělecký garant a dirigent Pražských komorních sólistů, je výraznou osobností světové hudební scény. Sólově vystupuje např. s Berlínskou a Vídeňskou filharmonií, s dirigenty Danielem Barenboimem, Seiji Ozawou, Simonem Rattlem. V řadě komorních festivalových projektů spolupracuje s Marthou Argerich, Yefimem Bronfmannem, houslisty Janine Jansen, Julianem Rachlinem. Od roku 2010 se věnuje dirigování. V témže roce založil festivalový orchestr Česká Sinfonietta, je stálým hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra, asistentem Seiji Ozawy v Mito Chamber Orchestra, pravidelně spolupracuje s pražskými orchestry FOK, SOČR, PKF - Prague Philharmonia a dalšími orchestry v Německu, Rakousku a Japonsku. Radek Baborák realizoval řadu nahrávek pro společnosti Sony, EMI, Supraphon, Exton, Animal Music.

Pražští komorní sólisté jsou jedním z nejdéle působících ansámblů svého druhu v Čechách, založeném v roce 1961 dirigentem Václavem Neumannem a tehdejšími členy FOK. Od roku 2013 působí PKS pod uměleckým vedením hornisty a dirigenta, Radka Baboráka. Od aktuální koncertní sezóny 2022/23 působí PKS jako rezidenční soubor kostela sv. Šimona a Judy Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK.

Dědičkou licence PKS je Anna Jírovcová Anghelescu, houslistka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Vstupenky od 260,- Kč: ZDE

Foto: Pražští komorní sólisté © Pražští komorní sólisté

Podcast