Struny podzimu začínají už příští týden

9.10.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už tradičně rozezní Prahu hudbou od Bacha po hip-hop. Program 23. ročníku zahájí 15. října ve Foru Karlín Laura Mvula – britská zpěvačka a pianistka označovaná jako „Nina Simone moderní doby“. 

Při její pražské premiéře ji doprovodí Filharmonie Brno a česko-slovenské jazzové trio Levíček–Uhrík–Novák, které vzniklo výhradně pro účely tohoto koncertu. O zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul a progresivní jazzový bubeník Chris Dave. Struny podzimu přinesou také návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda. Jazzman, který pronikl i na rocková pódia společně s The Doors nebo Beach Boys, se do Prahy vrací po osmi letech. Další program nabídne pražskou premiéru avantgardního uskupení JACK Quartet, které deník New York Times označil jako „nejzásadnější americké kvarteto“, či unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi, během něhož scénograf Michal Caban promění Rudolfinum na barrandovské studio 60. let. Pořadatelé připravili také atraktivní doprovodný program Offstrings čítající dva minifestivaly: Týden americké hudby vzdává hold průkopníkům americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla. Minifestival Struny ve filmu, který hostí nově otevřené pražské kino Edison Filmhub, oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí.

Program letošních Strun podzimu čítá deset výjimečných koncertů v hlavním programu a dva samostatné minifestivaly v rámci bohatého doprovodného programu zvaného Offstrings. Festival se inspiruje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem a hip-hopem. Vstupenky na festival a podrobný program jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz.

V rámci doprovodného programu Offstrings totiž Struny podzimu uvádějí letos poprvé minifestival Struny ve filmu díky spolupráci s Českou televizí nabídne od 20. do 22. října hned několik klenotů z televizních archivů včetně Recitalu 64 či záznamu koncertu Charlese Lloyda v Praze z roku 1967. „Společně s novým pražským kinem Edison Filmhub, kde se Struny ve filmu konají, jsme připravili také výběr hudebních dokumentů, které zachycují životy a dílo Milese Davise, Zdeňka Lišky nebo Jiřího Bárty. Ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Jihlava uvedeme v Edisonu v české premiéře také dokument Sólo, na který naváže beseda s režisérem filmu Artemiem Benkim i s hlavním protagonistou filmu,“ říká Vrabec. Program filmového minifestivalu tvoří kromě dokumentů i tři celovečerní filmy s hudbou výjimečných skladatelů: Philipa Glasse (Leviatan), Davida Langa (Mládí) a Zdeňka Lišky (Marketa Lazarová).