Svatební košile v Rudolfinu

29.8.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Zahajovací koncert letošního jedenáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 7. září v Rudolfinu patřit dílu, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství dvou géniů: skladatele Antonína Dvořáka a básníka Karla Jaromíra Erbena. V kantátě Svatební košile se spojuje v jeden emocionálně působivý celek Dvořákova hudba s Erbenovou poetikou. Nastudování tohoto díla s Českou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno se ujal Jakuba Hrůša. V roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem za to zaplatila vlastním životem, bude zpívat sopranistka Kateřina Kněžíková, hlas jejího mrtvého milého bude patřit tenoristu Richardu Samkovi a v roli vypravěče se představí barytonista Svatopluk Sem. Toto výjimečné dílo přes své dramaticko-poetické a hudební kvality zní z koncertních pódií jen zřídka.

Jakub Hrůša se před Českou filharmonii postaví také ve výjimečném provedení původní kompletní verze monumentálního oratoria Svatá Ludmila, kterým festival uctí 15. září, tedy symbolicky v den úmrtí české světice, 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. „Chceme uctít 100. výročí republiky velkým Dvořákovým dílem, v němž se snoubí jeho pokora, víra a neokázalé vlastenectví se schopností vidět dále za obzor nejbližších humen, vnímat svět a obohatit jej hudbou, která je bytostně národní a zároveň všechny hranice přesahuje,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Svatá Ludmila bude znít nejen v Rudolfinu, ale i na náměstí Jana Palacha, kde bude připravena venkovní scéna, na níž se k účinkujícím ve Dvořákově síni přidá 250 zpěváků z dalších pěveckých sborů. Koncert zde bude přenášen na velkou obrazovku a také vysílán v přímém přenosu Českou televizí. Program zde začne již v 17.00 a nabídne vedle koncertů i rozhovory s umělci a dalšími významnými osobnostmi.

Během následujících večerů se na Dvořákově Praze představí londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields, známý skvostnou interpretací Mozarta, jejich krajané Orchestra of the Age of Enlightenment, po dvouleté přestávce se vracející Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a okouzlující Bernardou Fink či rakouská Camerata Salzburg. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. Na postu kurátorky komorní řady Dvořákovy Prahy se letos představí vynikající izraelská klarinetistka Sharon Kam. S vybranými umělci nabízí festival diskusní setkání po potlesku moderovaná Jiřím Vejvodou.

Antonínu Dvořákovi bude patřit v Praze již tato neděle 2. září. Na své si přijdou děti i dospělí. Na Rodinném dni se děti ve společnosti velkého českého skladatele netradičně rozloučí s prázdninami. Čekají je hudební i výtvarné dílny a koncerty v zahradách Anežského kláštera, kde vystoupí Prague Cello Quartet, výtečný chlapecký sbor Pueri gudentes nebo cimbálová muzika České filharmonie. Po pražských stopách Antonína Dvořáka se mohou festivaloví fanoušci vydat během čtyř hudebních zastavení a poznat místa, kde Dvořák v Praze studoval, pobýval, tvořil i koncertoval. Slovem fundovaným, objevným a také vtipným doplní koncerty festivalový muzikolog David Beveridge. U této příležitosti nabídne Český rozhlas Vltava odpolední tematický blok s přímými přenosy některých koncertů. 

Zásadní postavení v podpoře Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha má mecenáš kultury pan Karel Komárek, jehož Karel Komárek Family Foundation nahradila v letošním roce investiční skupinu KKCG. Festival dlouhodobě podporuje i Ministerstvo kultury České republiky a hlavní město Praha.