Svátky hudby nabídnou poctu Josefu Vlachovi

12.3.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

V březnu bude komorní cyklus houslisty Václava Hudečka nazvaný Svátky hudby v Praze pokračovat koncertem, který vzdá hold jedné z výrazných osobností české houslové školy, Josefu Vlachovi. O připomínku houslisty talichovské éry, který české hudební scéně zanechal mimo jiné významná umělecká tělesa, se v úterý 20. března v sále Pražské konzervatoře postarají jeho potomci a následovníci za doprovodu Vlachem znovuobnoveného Českého komorního orchestru.

Josef Vlach studoval hru na housle u dlouholetého koncertního mistra České filharmonie, Stanislava Nováka, po jehož boku následně zastával post prvního houslisty u Talichova Českého komorního orchestru. Po jeho rozpuštění Vlach s Talichem nadále spolupracoval a díky němu založil Vlachovo kvarteto, na jehož základě posléze obnovil i Český komorní orchestr, s nímž dosáhl mnoho úspěchů v Evropě i Japonsku. Vlach se s úspěchem uplatnil i jako dirigent jiných předních těles včetně České filharmonie. Smrt Josefa Vlacha zastihla na jeho koncertním vystoupení v roce 1988 ve Švédsku.

Český komorní orchestr se hlásí k odkazu Václava Talicha a Josefa Vlacha a k jejich interpretačním ideálům. Těleso tohoto jména založil známý český dirigent Václav Talich v roce 1946 a již od počátku se soustředil na precizní studium, nekonformní repertoár a vysokou uměleckou úroveň orchestru. V souvislosti se zákazem Talichovy činnosti v komunistickém Československu se orchestr v roce 1948 dobrovolně rozpustil. Svou činnost obnovil až v roce 1957 a na Talichovu práci navázal právě jeho žák Josef Vlach, primárius tehdejšího Vlachova kvarteta. V současné době prožívá orchestr již svou třetí éru s pokračovateli tradice, Vlachovými žáky a novou generací mladých umělců. Koncertním mistrem orchestru je Vlachova dcera Jana Vlachová a dirigentského vedení se ujali Ondřej Kukal a Andreas Sebastian Weiser.

Vlachovu osobnost připomenou, kromě Václava Hudečka, Jana a Dana Vlachovy, Mikael a Jan Ericssonovi, koncertní mistr České filharmonie a úspěšný sólista Jiří Vodička za doprovodu právě Českého komorního orchestru uvedením děl Bacha, Vivaldiho, Dvořáka a Bartóka. Březnové Svátky hudby slibují setkání s vynikajícími interprety a krásným hudebním programem. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. 

Hudeček + Vlach