Svátky hudby v Praze 2017

4.10.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Pražský koncertní cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, vstoupí již zanedlouho do druhého čtvrtstoletí své existence. Jejich zakladatel a hostitel Václav Hudeček, legenda české houslové školy, oslaví současně neuvěřitelných 50 let na scéně. Toto výjimečné jubileum se prolne i sezónou Svátků, kterou zdobí řada hvězdných jmen i začínající talenty na poli klasické hudby, které cyklus dlouhodobě a ojediněle podporuje. Tradiční slavnostní zahájení se i letos odehraje na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina, kde vystoupí výtečná slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová společně s italským tenoristou Lucianem Mastrem či mladý houslista Jan Mráček, který směle kráčí ve šlépějích svého učitele Václava Hudečka. 24. října hvězdné kvarteto sólistů doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Jana Kučery.

Jsem rád, že se náš model kombinace renomovaných umělců ve společnosti se zcela neznámými začínajícími muzikanty osvědčil. Že si Svátky hudby našly svoje publikum, které nám důvěřuje a plní sály právě i na ty úplně neznámé interprety a společně s námi jim dodává kuráž a víru, že obstojí na domácí půdě i ve světě.  Když funguje přejícnost, úspěchy se často a záhy dostavují, říká Václav Hudeček.

Pro letošní slavnostní zahájení zvolil opět kombinaci houslového umění, sobě vlastního, s lákavým operním gala. Po boku hostitel stane Jan Mráček, výrazný talent mladé houslové generace, který na sebe upozorňuje sólově, komorně i spoluprací právě s Rozhlasovými symfoniky. Odchovanec Hudečkovy Luhačovické akademie, který již dnes stojí po boku svého učitele, je mnohými nazýván Hudečkovým nástupcem.

Operní nebe představí výjimečná pěvkyně původem ze Slovenska, která dnes s přehledem brázdí přední evropské operní scény a již řadu let působí ve stálém angažmá Berlíně. Živelná Jana Kurucová disponující lahodným mezzosopránem a strhujícím hereckým projevem nabídne svého milovaného Mozarta i temperamentního Bizeta.

O svém repertoárovém zaměření Kurucová říká: „Můj otec vždycky říká, že jsem v dětství byla jako chlapec, lezla jsem po stromech, běhala a vymýšlela hlouposti. Zůstalo mi to dodnes, i to lezení po stromech… Kalhotkové role jsou mi proto velmi blízké, skoro všechny mají jedno společné: upřímné zamilování se. A hlavně Mozart je doposud absolutní jedničkou mého zájmu. Po těhotenství se však začínám ubírat směrem k bel cantu a romantismu, které rozšiřují nejen můj repertoár kalhotkových rolí, ale hlavně se mi otevírá možnost velkých ženských rolí, jako je Alžběta v Donizettiho Marii Stuartovně, nebo právě Carmen.“

Partnerem ji bude italský tenorista Luciano Mastro, který zakotvil v české kotlině a známe jej jak ze Zlaté kapličky, tak zejména z opery ostravské. I Mastro je však mimoto hostem předních evropských domů.

„Mé začátky v Ostravě byli asi nejkrásnější,“ upřesňuje Mastro ke své kariéře a dodává: „Zde jsem pracoval na skvělé moderní opeře Marca Tutina La Lupa v režii Luďka Golata, dále role Števy v režii Michala Taranta, která mi dala hodně herecky a krásnou spolupráci jsem zažil také s Achimem Thorwaldem v opeře Cyrano de Bergerac. Také ale musím zmínit skvělou tvůrčí atmosféra v Praze na opeře Madama Butterfly v režii Jiřího Heřmana. Mým velkým snem je role Manrico v opeře Trubadúr. V prosinci mě v Národním divadle Brno čeká role Fausta v Gounodově opeře Faust a Markétka, na kterou se nesmírně těším. Dále zpívám role v novém nastudování Othella a La traviaty v Ostravě.“

Na dalších svátečních koncertech se představí například náš přední akordeonista Ladislav Horák, violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou, nebo další ze zástupců skvělých mladých houslistů Jiří Vodička. A jako populární perlička na závěr si pro jarní koncert na Žofíně Václav Hudeček pozve oblíbený Čechomor. Chybět samozřejmě nebude ani řada mladých talentů! Nenechte si ujít pečlivě připravený komorní koktej té nejkrásnější hudby a zajistěte si své vstupenky na 26. sezónu cyklu Svátky hudby v Praze již nyní.