Svátky hudby ve dvojznamení cembala

26.1.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

Pražský koncertní cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, dá v únoru prostor historickému nástroji, kterým je cembalo. Dnes se s ním můžeme na koncertních pódiích setkat poměrně často, neboť se stalo takřka nepostradatelnou součástí větších i menších ansámblů zaměřených na provozování staré hudby, své pevné místo má v basové skupině barokních orchestrů, ojedinělé nejsou ani sólové cembalové recitály. Přesto se nejedná o nástroj zcela všední, který by patřil do běžného koncertního provozu. Objeví-li se v koncertním sále cembalo, zvláště pak krásně malovaná a tvarovaná kopie starého nástroje, vzbudí většinou v posluchači pocit svátečnosti, výjimečnosti, a samozřejmě také zvědavosti a očekávání. A nejinak tomu bude i v případě únorového svátku hudby, kdy se hostem Václava Hudečka budou hned dva talentovaní cembalisté Edita Keglerová a Martin Hroch za doprovodu Barocco sempre giovane. Koncert se uskuteční v Koncertní síni Pražské konzervatoře v úterý 20. února.

Přední česká cembalistka Edita Keglerová vystudovala Konzervatoř v Plzni (obor klavír a cembalo) a pražskou AMU, v cembalové třídě prof. G. Lukšaité Mrázkové. Následně pokračovala ve studiích v mistrovské třídě J. Ogga na Královské Konzervatoři v Haagu a Královské hudební akademii v Londýně. V roce 2007 úspěšně obhájila svoji doktorskou disertaci na AMU a je také laureátkou několika mezinárodních hudebních soutěží. Jako sólistka nebo členka různých komorních souborů vystoupila na řadě významných pódií nejen v Evropě, ale i v zámoří (Japonsko, Nový Zéland, Jižní Afrika, USA). Spolupracuje mj. s ansámbly Pražský barokní soubor,  Hipocondria, Barocco sempre giovane. V roce 2004 založila spolu s flétnistkou Julií Branou soubor Accento. Nahrává pro vydavatelství  Supraphon a ARTA, kde vydala spolu se souborem Hipocondria unikátní CD s kompletem cembalových koncertů J. A. Bendy. V letech 2003-2005 vyučovala na JAMU v Brně. V současné době pedagogicky působí na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy a na Pražské konzervatoři, kde vede cembalové třídy. Od roku 2006 byla opakovaně  zvána  jako lektorka cembalové hry na Letní školu staré hudby v Prachaticích. V létě 2015 iniciovala založení nultého ročníku Hudebních kurzů ve Vrchlabí.

Martin Hroch je absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde studoval klavír ve třídě Vandy Jandové a cembalo u Ivony Křivánkové. Zabývá se dobovou a tzv. „poučenou" interpretací barokní hudby na oba nástroje. Své vzdělání si rozšířil v rámci řady mistrovských interpretačních kurzů a seminářů pod vedením významných umělců a pedagogů, opakovaně získal stipendium Společnosti J. Brahmse v Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. Pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje" a zahrál si tak po boku hereckých velikánů jako je G. Depardieu nebo E. Seigner. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže „International Forum- Musical Performance and Pedagogics". Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů. Zabývá se sólovou i komorní koncertní činností. Je členem londýnské The British Hapsichord Society (Britská cembalová společnost). Na svém kontě má také účast na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a umělecky spolupracuje s Akademií staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2010 se stal zakladatelem a ředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh, "Hudba ve městě J. E. Welzla", kde mj. vede cembalovou třídu.

V podání Edity Keglerové, Martina Hrocha, Václava Hudečka a Barocco sempre giovane na koncertu zazní díla Couperina, Haydna, Vivaldiho nebo Bacha.
Nenechte si ujít další sváteční setkání, tentokrát s výjimečným nástrojem i interprety a prožijte večer ve společnosti staré hudby. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

Edita KeglerováMartin Hroch