Svatojakubské varhany zní Prahou

9.8.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

V Bazilice sv. Jakuba ve čtvrtek 4. 8. 2016 rozezněl svatojakubské varhany světově uznávaný interpret a mistr improvizačního umění, polský varhaník Julian Gembalski, který tak zahájil 21.ročník Mezinárodního varhanního festivalu.

V jeho podání zazněl výběr z díla Johanna Sebastiana Bacha, polského romantika Felikse Nowowiejského, známého Césara Francka a dvě improvizace. Julian Gembalski je držitelem medaile „Pro Ecclesia et Pontifice”, kterou mu udělil papež Jan Pavel II.

Letošní 21.ročník přivítá ještě 7 interpretů z celého světa až do 22. 9. vždy každý čtvrtek od 19:00 hod v Bazilice sv. Jakuba v Malé Štupartské 6 na Starém městě v Praze. Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.

Dramaturgie 21. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu dává větší prostor ženám-varhanicím, mladým začínajícím varhaníkům na počátku jejich kariéry a představí tři umělce (4.8., 8.9. a 22.9.) nejen jako vynikající interprety, ale i jako skvělé improvizátory, vítěze několika prestižních mezinárodních soutěží.