Svatojakubský podzim 2019

7.10.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Letošní cyklus tří koncertů Svatojakubského podzimu se koná k poctě tří českých skladatelů – Antonína Dvořáka, Petra Ebena a Bohuslava Martinů. První ze série koncertů proběhne v pondělí 14. října od 18 hodin v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském. 

První koncert 14.10. je věnován Antonínu Dvořákovi. Jeho Biblické písně, které patří ke klenotům duchovní hudby, zazní v podání předního barytonisty Romana Janála, držitele prestižní Ceny Thálie za rok 1999, který je vyhledávaným interpretem písňové tvorby doma i v zahraničí. Varhanního doprovodu a skladeb Bachových a Brahmsových se ujme titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Následující pondělí 21. 10. budou posluchači mít mimořádnou příležitost uslyšet dětský sbor Zvonky-Praha a dívčí sbor Abbellimento. Jejich program napříč všemi styly od baroka až po soudobou hudbu - Bach, Vivaldi, Smetana, Franck a Eben – připomene nedožité 90. narozeniny Petra Ebena. Sbory založila a dodnes řídí sbormistryně Jarmila Novenková. Pod jejím vedením sklízí sbory úspěchy na mnoha festivalech a přehlídkách nejen v Evropě, ale i v Kanadě a USA. Za varhany usedne Jakub Janšta, uznávaný improvizátor a držitel mnoha ocenění z mezinárodních soutěží. V současné době je ředitelem kůru kostela sv. Františka z Assisi v Praze.

Závěrečný koncert 28. 10. bude patřit velmi oblíbené kombinaci dvou nástrojů – trubky a varhan. Jiří Pelikán, sólotrumpetista Jihočeské filharmonie se představí v dílech barokních mistrů Händela, Baldassareho a jistě zaujme i v nejčastěji hraném díle Petra Ebena - Okna. Varhanice Miroslava Svobodová, profesorka konzervatoře v Českých Budějovicích zařadila vděčnou a vyhledávanou Boëllmanovu Gotickou suitu a tři české autory – Kličku, Martinů a Ebena. Vigilie Bohuslava Martinů budou tak skvělou poctou k jeho 60. výročí úmrtí.

Všechny koncerty začínají v 18 hodin. Senioři a studenti mohou zakoupit cenově zvýhodněné vstupenky přímo u pokladny hodinu před koncertem.