Svatojakubský podzim zahájí Goethův Faust

9.10.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Letošní cyklus tří koncertů svatojakubský podzim v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském se koná k poctě hudebního skladatele Petra Ebena. Od jeho úmrtí právě v říjnu tohoto roku uplyne 10 let. A kde jinde by se měl takovýto cyklus konat, když ne v bazilice, kde se uskutečnila mnohá provedení jeho skladeb a také poslední rozloučení s tímto světovým autorem.

Na prvním koncertě 16. 10. zazní Ebenův FAUST, devítidílná skladba pro varhany a recitátora. Uslyšíme Alfréda Strejčka, špičkového interpreta poezie a herečku Hanu Benešovou. Za svatojakubské varhany usedne Irena Chřibková, vyhledávaná interpretka Ebenova díla. Tento večer bude zároveň i uvedením stejnojmenného nového kompaktního disku vydavatelství ROSA.  Námět Goethova Fausta zajímal Ebena od studentských let. Proto uvítal objednávku vídeňského Burgtheatru na scénickou hudbu k této hře, uvedené ke dvoustému výročí divadla 8.5. 1976 v režii Otomara Krejči. Na motivický materiál scénické hudby Eben následně v letech 1979-1980 vytvořil rozlehlý varhanní cyklus FAUST.

Tento koncert jako jediný ze Svatojakubského podzimu je doplněn videoprojekcí, která  umožní sledovat varhanici při hře.

Na koncertě 23. 10. uslyšíme dva sbory Canti di Praga a Orfej se svým dirigentem Janem Svejkovským, kteří za doprovodu varhaníka Jana Kalfuse společně uvedou výběr několika částí z Lužanské mše od Antonína DvořákaNešpory k svátku narození Panny Marie od Petra Ebena, dílo které vzniklo v roce 1968 na objednávku benediktinského kláštera Montserrat. Zazní v katalánštině. Německá varhanice Ruth Forsbach zahraje první část z Ebenova oblíbeného cyklu Laudes.

Koncert 30. 10. bude patřit mladým interpretům na počátku jejich kariéry, kteří s radostí a nadšením zařazují Ebenovy varhanní skladby do svého repertoáru. Oba interpreti, Lukáš Dvořák i Josef Kratochvíl se loni úspěšně zúčastnili Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě. Vedle posluchačsky vděčných skladeb J. S. Bacha a romantických autorů Alexandra Guilmanta a Maxe Regera si mladí umělci z Ebenovy tvorby vybrali A festive voluntary, což jsou variace na píseň Good King Wenceslas (Dobrý král Václav)  napsané roku 1986 pro katedrálu v Chichesteru a ve spolupráci s trombonistou Janem Perným pak zazní Invokace z roku 1988, která byla poprvé uvedena na festivalu v New Prague v Minnesotě.

Vstupenky lze zakoupit za 380 Kč na místě či v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA. Senioři a studenti mají vstupenky  za 120,-Kč k dostání přímo u pokladny jednu hodinu před koncertem.