Svatováclavský hudební festival oslaví v září dvacet let

Největší mezinárodní festival tzv. staré a duchovní hudby v ČR letos proběhne ve dnech 5. – 28. září 2023 a nabídne 23 projektů, mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty světově uznávaných interpretů v atraktivních chrámech celého Moravskoslezského kraje.

Jubilejní 20. ročník nese podtitul „the best of SHF“ a bude přehlídkou jedinečných projektů i osobností duchovní, komorní a staré hudby napříč festivalovou historií. „Snažil jsem se retrospektivně ohlédnout a uvědomit si nejen ty nejpopulárnější, ale pro mne osobně opravdu zajímavé festivalové momenty. Snad se mi to podařilo a přivezeme opravdové skvosty, které v posluchačích zanechají silné zážitky. A vzhledem k tomu, že si velice vážím našich rezidenčních souborů, nebudou chybět Collegium 1704, Collegium Marianum i Český filharmonický sbor Brno vedený Petrem Fialou. Právě tato jedinečná osobnost hudební kultury oslaví 80. narozeniny – jako poděkování i ocenění jeho práce, díky níž se sbor stal opravdu světově uznávaným, mu bude věnován závěrečný koncert festivalu, na kterém zazní jeho Stabat mater a Janáčkova Glagolská mše,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF prof. Igor Františák.

Jan Bartoš Vojtěch Havlík.jpg
  • Jan Bartoš (©Vojtěch Pavlík)

Během září vystoupí fenomenální houslista Dmitrij Sitkoveckij společně s pianistou Janem Bartošem, legenda barokního violoncella Christophe Coin, housloví virtuózové Jiří Vodička i Jan Špaček či hornista Radek Baborák. Posluchači se mohou těšit i na tělesa jako Accademia Ottoboni, Pavel Haas Quartet, Terra Nova Collective, či crossoverový projekt Dana Bárty s Robert Balzar Triem a brněnskou filharmonií.

Jiří Vodička_c_PetraHajska.jpg
  • Jiří Vodička (©Petra Hajská)

Jedněmi z nejzajímavějších monumentálních koncertů se pak stane uvedení Beethovenovy Mše C dur v novogotické perle Ludgeřovic v pátek 8. září v podání Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Ondřejem Vrabcem, Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Janou Siberou, Václavou Krejčí Houskovou, Jaroslavem Březinou a Františkem Zahradníčkem, nebo koncert „Barvy Francie“, kdy v pátek 15. září zazní v Evangelickém Kristově kostele v srdci Ostravy půvabná díla Berlioze a Ravela v podání temperamentní mezzosopranistky Isabelle Druet a PKF – Prague Philharmonia pod vedením Philippa Bernolda.

Isabelle-Druet-1.jpg
  • Isabelle Druet (©Antoine Saba)

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Kostel svatého Mikuláše s farou v Ludgeřovicích (©Wikipedie)

Podcast