Svatý Valentýn v online prostoru

Den svatého Valentýna oslaví on-line také hudebníci a divadelníci.

Den svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných připadající na 14. února, oslaví navzdory protipandemickým opatřením také hudebníci a divadelníci. Například Městská divadla pražská při této příležitosti nabízejí novou videosérii 100 monologů a orchestr PKF - Prague Philharmonia zase na svatého Valentýna zveřejní on-line koncert z multifunkčního prostoru Jatka78 s evropskou premiérou skladby Michaela Finea.

Koncert PKF - Prague Philharmonia vznikl jako on-line varianta koncertu orchestrálního cyklu A. Prostor Jatek78, kde je koncert natočen, si někteří hráči PKF již zkusili. Na podzim se zde uskutečnilo natáčení komorního on-line koncertu violoncellisty Lukáše Pospíšila, koncertního mistra PKF. Tentokrát budou na programu orchestrální díla Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Wolfganga Amadea Mozarta.

Zazní Siegfriedova idyla Richarda Wagnera zkomponovaná jako dárek skladatelově manželce Cosimě, sopranistka Simona Šaturová zazpívá Mozartovu koncertní árii "Misera! Dove son?... Ah! Non so io che parlo" a smyčcová sekce PKF se předvede v jednom ze stěžejních děl pozdního romantika Richarda Strausse Metamorfózy.

Vrcholem dramaturgie bude premiéra skladby Chamber symphony Michaela Finea, držitele ceny Grammy za produkci alba klasické hudby. "Má komorní symfonie kombinuje jazzové a neoklasicistní prvky s náročnými sóly pro každého hudebníka. Jsem nadšený, že ji uvede jedenáct špičkových hudebníků PKF - Prague Philharmonia pod inspirativním vedením jejich šéfdirigenta Emmanuela Villauma," uvedl autor.

Rozsáhlá video série 100 monologů Městských divadel pražských divákům představuje divadelní monology, které si získaly slávu na světových jevištích. Jde o výběr z dramatických textů v podání herců MDP. Aktuálně mohou diváci na youtube zhlédnout Tomáše Havlínka jako Chlestakova z Revizora, monolog Viktora Dvořáka (Louis Aronson) z Andělů v Americe, Petra Konáše (Petr Švajcar) z Neviditelného, Hanuše Bora (Bill Lockit) z Žebrácké opery nebo Kryštofa Krhovjáka jako Dr. Johanna Fausta. Zdeněk Piškula se vyznává v roli Romea ve slavné balkónové scéně z Shakespearova Romea a Julie.

Zdroj: ČTK
Foto: PKF

Podcast