Svérázné postavy Prahy 80. let 20. stol. ožívají na dobových fotografiích

V Galerii Josefa Sudka na Hradčanech budou mít její návštěvníci příležitost seznámit se s nezapomenutelnými postavami Prahy 80. let min. Století. Od 28. června je v galerii přístupná výstava dobových fotografií Jana Glozara s názvem: Jan Glozar Portréty.

Fotograf Jan Glozar chodil v 80. letech po Praze a stejně jako mnoho jeho generačních druhů-fotografů zachycoval lidské typy. Svérázným způsobem si vybíral z české společnosti osoby, které nějakým způsobem přečnívaly zaběhnutou úzkou společenskou šablonu. Jednalo se o náhodné známé, se kterými se fotograf střetl a zachytil jejich portrét, doplněný často krátkou autentickou výpovědí nebo popisem setkání.

Na komorní výstavě v Galerii Josefa Sudka, kterou připravil kurátor Jan Mlčoch, uvidí návštěvníci mimo jiné nešťastného domovníka, rozesmátého hasiče, hrdého sběratele Karla Gotta pana Puldu či vdovu po muži, který v Podskalí vyřezával ptáčky.

Z výrazných osobností se na jeho snímcích objevila například známá Hraběnka, kterou bylo možné potkávat v hotelu Evropa na Václavském náměstí, či Mancika, milovnice hadů a životní družka Binny Laneye, označovaného pamětníky za nejstaršího českého rockera.

Nemůže chybět ani zachycení Svatého Vincenta, občanským jménem Vincenta Venery, malíře a hudebníka. V osmdesátých letech byl nepřehlédnutelnou figurou malostranských ulic, v době svého exilu v USA snad i příležitostný pornoherec. Díky vstřícnosti Vincentova přítele Pabla de Sax byly zaznamenány jeho jedinečné výroky, které svojí otevřeností zahanbují celou tehdejší punkovou scénu.

Jan Glozar zařadil do svého cyklu i další spoluobčany, bohužel se ale dobových autorských zvětšenin moc nezachovalo, a některé z nich jen v poškozeném stavu. Soubor Portréty vznikal v letech 1986 až 1988.

Na výstavě se ale představí také premiéra Glozarova unikátního souboru Vltavěnka, který není sérií portrétů, nýbrž výjimečným fotografickým cyklem zachycujícím v syrové podobě osobnost staré ženy žijící ve svém vlastním světě u Slapské přehrady.

Foto: Jan Glozar, Hraběnka: „Ještě mi nebylo čtrnácte let a dosud jsem nepoznala muže. Vzala jsem si noční košilku z růžového tylu, roztrhla si živůtek a řekla: Střel!...“, 1986, 24 x 25 cm. GF 72 243

Podcast