Svět knihy Plzeň poodkryje nabídku silné podzimní sezony

V západočeské metropoli se letos koná již 4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. V prostoru DEPO2015 představí 22. a 23. září zhruba pět desítek vystavujících nakladatelství svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly.

Program festivalu je namíchán tak, aby zaujal jak mainstreamové čtenáře, tak i fanoušky jednotlivých žánrů, odbornou veřejnost či malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma “Autoři bez hranic”, jež jsou překračovány fyzicky i mentálně. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům širší přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh. Areál DEPO2015 bude pro konání veletrhu otevřen vždy od 8:45 do 19 hodin.

Desítky vystavujících přivážejí do Plzně nejen pestrou žánrovou nabídku, ale většinou především horké novinky přichystané na silnou podzimní sezonu a předvánoční trh. Dvoudenní festivalový program obsáhne také více než sedmdesát pořadů – diskuzí, křtů nových knih, scénických čtení, debat, výstav, autogramiád určených pro dospělé, děti i mládež. Žánrové zaměření zahrnuje beletrii, poezii, sci-fi a fantasy, komiksy, detektivky, hry či společenskovědní literaturu, veletržní areál bude také vyzdoben několika tematickými výstavami.

Páteční dopoledne bude zaměřeno především na školní kolektivy, loňský koncept “Svět knihy dětem”, jehož hlavním záměrem je formou zábavných i poučných pořadů a aktivit oslovit školní mládež různého věku, učitele a rodiče, zůstane zachován i letos. Projekt bude opět propojen s kampaní Rosteme s knihou. Menší i větší fanoušky deskových her navíc potěší Deskoherna Albi.“

Festivalový program zahrnuje i několik křtů titulů, jež budou v Plzni mít velkou premiéru. Například je to první román Niny Špitálníkové Severka či kniha vycházející z nesmírně populárních přednášek plzeňských kriminalistů Skutečné zločiny na Plzeňsku. Dorazí mimo jiné první dáma staré dobré detektivky Michaela Klevisová či Jiří Březina. V době konání veletrhu rovněž vychází v češtině zbrusu nová kniha Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice, kterou autor přijede osobně představit.

Silná bude i sekce sci-fi a fantasy, v rámci které se představí tvorba například Ondřeje Neffa, Karla Jerie nebo Františka Kotlety a řady dalších autorů žánru.

Zajímavá bude rovněž debata o Kunderovi, kterou připravuje Tomáš Kubíček. Kunderův osobní přítel, člověk, který stojí za tím, že v Brně vznikla Knihovna Milana Kundery, a odkaz tohoto světového autora se tak alespoň částečně vrací k nám.

Motto „Autoři bez hranic“ se svými obsahem prolíná do plzeňského programu především zaměřením na Ukrajinu, ale veletrh navštíví i vzácný host, který pomáhá šířit českou literaturu za hranice. Až z Jižní Koreje dorazí bohemista Kyuchin Kim, jenž do korejštiny převedl desítky českých autorů.

A organizátoři akce nezapomínají ani na ukrajinské dětské i dospělé čtenáře. Na veletrhu bude stánek s nejnovějšími knihami v ukrajinštině a jazykovými učebnicemi, jež si bude možné zakoupit.

Veletrh startuje společně s filmovým festivalem Finále, kde bude mít projekci také Citlivý člověk podle posledního románu Jáchyma Topola. Ten jej představí jak svým čtenářům, tak filmovým divákům. Domluvená spolupráce Světa knihy s festivalem Finále Plzeň navíc přináší návštěvníkům obou akcí slevové benefity, navštívit tedy tyto kulturní akce se vyplatí dvojnásob.

Foto: Svět knihy Plzeň – návštěvníci Světa knihy v tržnici (©Svět knihy)

Podcast