Světová premiéra, čerstvý vítěz Evropské soutěže mladých hudebníků Daniel Matejča či filmová hudba Johna Williamse. Festival v Českém Krumlově vstupuje do druhé poloviny

Na další týden připravil MHF Český Krumlov tři komorní koncerty vynikajících českých muzikantů, narozeninový koncert Václava Hudečka s Jihočeskou filharmonií a mladými talenty i velkolepý Filmový večer.

Po vyprodaném koncertním týdnu vstupuje festival do své druhé poloviny. Písně Jistebnického kancionálu v Boletickém kostele, Vivaldiho opera Farnace v Barokním divadle i Večer serenád v podání Pardubické komorní filharmonie v minulém týdnu zaplnily koncertní místa do posledního místa.

Na další týden festival připravil tři komorní koncerty vynikajících českých muzikantů, narozeninový koncert Václava Hudečka s Jihočeskou filharmonií a mladými talenty – vítězi televizní soutěže Virtuosos V4+ a velkolepý Filmový večer – koncert legendárního autora filmové hudby Johna Williamse v Pivovarské zahradě. A jeden z nich už také hlásí vyprodáno.

lukassommer.jpg

Začátek třetího festivalového týdne bude patřit komorním koncertům – ve středu 27. 7. nám nechá nahlédnout do Duše kytary jihočeský rodák a patriot Lukáš Sommer. Představí se nejen jako fenomenální kytarista, ale také jako uznávaný skladatel, neboť celý koncert je složen z jeho autorských skladeb. Koncert zakončí světovou premiérou svého Koncertu pro kytaru v doprovodu Nostitz Quartetu.

Kalabis Quintet 2.jpg

Na druhém komorním koncertu 28. 7. taktéž v Maškarním sále vystoupí Kalabis Quintet, ve kterém se spojily hráčky z nejlepších českých orchestrů. Toto dámské dechové kvinteto proslulo svou průzračnou interpretací a vybroušenou technikou, která doslova bere dech. Jelikož hrdě nosí jméno po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi, zahraje také jednu z jeho skladeb – Divertimento pro dechové kvinteto.

Daniel Matejca - vitez Eurovision Young Musicians.jpg

V pátek 29. 7. představí Václav Hudeček na svém narozeninovém koncertu nastupující mladou generaci evropských sólistů. K oslavě svého životního jubilea si přizval vítěze mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+ ze čtyř států. Z českých talentů vystoupí tři houslisté – "housloví bratři" Richard a Eduard Kollertovi a Daniel Matejča, čerstvý vítěz Evropské soutěže mladých hudebníků Eurovision Young Musicians. Ten se v minulém týdnu stal prvním českým vítězem v historii soutěže. Mladé muzikanty doprovodí Jihočeská filharmonie pod taktovkou Petera Valentoviče.

Sobota 30. 7. bude patřit napětí, dobrodružství a fantasy. Pivovarskou zahradu ovládne Filmový večer Johna Williamse, který letos oslavil 90. narozeniny. Jeho strhující filmová tvorba byla dosud oceněna neuvěřitelnými pěti Oscary. Zazní nejslavnější melodie z filmů Indiana Jones, E. T. mimozemšťan, Harry Potter či Star Wars. Nebude chybět ani dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu nebo husí kůži nahánějící hudba z filmu Čelisti. Celý zážitek ještě umocní doprovodná projekce ukázek z filmů.

Předposlední festivalový týden uzavře nedělní Varhanní matiné s Jaroslavem Tůmou. Tento vynikající český varhaník nahrál v uplynulých dvou letech, které živým vystoupením příliš nepřály, kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Ačkoli se nám z Bachova díla do dnešních dní dochovala jen menší část, záznam zabral neuvěřitelných 22 hodin. To nejlepší z jeho tvorby rozezní unikátní varhany v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. Aktuálně je tento koncert varhanního a barokního mistra na mistrovský nástroj vyprodán.

Foto: Archív MHF Český Krumlov

Podcast