Světoznámý tenor Yusif Eyvazov poprvé v Praze

Renomovaný operní pěvec a host předních světových scén Yusif Eyvazov se představí v Národním divadle.

Renomovaný operní pěvec a host předních světových scén Yusif Eyvazov, který příští sezónu ztvární postavu Andrey Chéniera v Milánské La Scale, se v totožné roli představí také v Národním divadle. Diváci ho zde mohou vidět v rámci třech představení stejnojmenné opery italského skladatele Umberta Giordana. První česká scéna je uvede 30. 1., 6. 2. a 8. 2. 2017.

Yusif Eyvazov na sebe v posledních letech upozornil především vystoupeními v newyorské Metropolitní opeře a petrohradském Mariinském divadle (Tosca) nebo losangeleské koncertní síni the Broad Stage (Andrea Chénier), kde zpíval po boku své ženy Anny Netrebko. „Večer jako tento má kvality opery i sportu, ve finále je ale něčím zcela odlišným. Ta ryzí dominance lidských hlasů vytrénovaných k neobyčejným věcem člověka zasáhne naprosto ojedinělým způsobem. Důvody jsou psychologické, fyziologické a sociologické. Během přestávky jsem slyšel reakce téměř orgasmické. Manželé Eyvazov a Netrebko prokázali skutečnou profesionalitu,“ zhodnotil jejich koncertní duet deník Los Angeles Times.

Chválou přitom nešetří ani evropští kritici. „Tak přirozený a silný hlas s vytříbenými výškami je vskutku nevídaný. Vysoké ‚c’ mu vychází z hrdla, jako kdyby to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Opravdu se jedná o velkolepého pěvce,“ uvedla na Eyvazovovu adresu Ursula Wiegand z německého kulturního serveru Der Neue Merker.

Samotná inscenace opery Andrea Chénier, která se svou dramatickou hudbou i vypjatou emotivitou řadí mezi vrcholy italského verismu, je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. Hlavních rolí se kromě Yusifa Eyvazova (Andrea Chénier) ujmou Petra Alvarez Šimková (Maddalena z Coigny) a Svatopluk Sem (Carlo Gerárd).

Podcast