Tajemství dřevěné loutky v Soulu

Korejcům se představí Spejbl s Hurvínkem, Pianista i Kašpárek.

České loutkářství, které je od roku 2016 zapsané na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, se pojede představit do Koreje. Muzeum loutkářských kultur ve spolupráci s Českým centrem a velvyslanectvím v Soulu připravilo velkou výstavu Tajemství dřevěné loutky pro tamní Historické muzeum. Rozsáhlý reprezentativní projekt mapuje vývoj českého loutkářství od samých počátků, přes slavné rody 19. století až po současnost. Původně se měla uskutečnit již vloni v červnu, kvůli pandemii koronaviru byla přesunuta na letošek.

Již během roku 2019 předcházely přípravám výstavy reciproční kurátorské cesty. Zvláštností bude instalace na dálku, aktuální okolnosti totiž nedovolují českým kurátorům cestu do Soulu. Jejich korejští kolegové tak budou exponáty instalovat pod českým dohledem během on-line spojení zhruba ve druhé polovině května.

Výstava českého loutkového divadla je určena především rodinám a dětem. Celkem bude v Soulu k vidění 147 loutek a dalších sbírkových předmětů, mezi nimiž nechybí jedny z nejstarších exemplářů Spejbla a Hurvínka, Trnkův Pianista, marionety z proslulé suchardovské dílny nebo loutky Pavla Kalfuse z inscenace Mauglí Východočeského loutkového divadla DRAK. Na ploše cca 330 metrů čtverečných bude představena historie českého loutkářství počínaje kočovnými divadly, přes rodinná divadla a významné loutkáře první poloviny 20. století až po tvorbu druhé části století a současnost. Výstava bude doplněna o bohatý doprovodný program s filmovými projekcemi, soutěžemi pro děti, workshopy a přednáškami.

K výstavě vychází vedle klasického průvodce i speciální dětská publikace ve formě skládacího divadélka. Korejským dětem představí hlavní postavy tradičního českého loutkového divadla včetně Kašpárka.

Výstava Tajemství dřevěné loutky bude otevřená od 4. června do 29. srpna.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast