Tenorista Pavel Černoch se vrací domů

13.11.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

12. prosince přivítá Brno na mimořádném galakoncertě operního pěvce Pavla Černocha. Ten se poprvé po letech vrací do svého rodného města, a výjimečně se tak představí českému publiku. Pravidelně vystupuje na největších operních pódiích světa, ale Česko jeho mimořádnou hvězdu zatím neobjevilo, což bohužel platí už od Emmy Destinové,“ vysvětluje Martina Klausová, ředitelka rádia Classic Praha. Pavel Černoch nedávno zazářil v Hamburku v titulní roli opery Don Carlos. Ve stejném díle bude zanedlouho alternovat v Paříži s Jonasem Kaufmannem, po boku Anny Netrebko. „Janáčkovo divadlo je jeviště, na kterém jsem začal svou kariéru a na návrat se moc těším. Předvánoční koncert bude mít tři bloky - italský, český a francouzský,“ dodává Černoch.

Pavel Černoch absolvoval v Brně na JAMU obor hudební management. „Pro nedostatek talentu mě totiž na zpěv tehdejší učitelské osazenstvo nevzalo,“ směje se po letech. Nakonec ale vášeň ke zpěvu zvítězila. Operní zpěv studoval soukromě u italského mistra Paola De Napoli ve Florencii. Debutoval v roce 1998 v Mozartově Kouzelné flétně na pódiu místní Janáčkovy opery. Za svou kariéru se stal pravidelným hostem předních evropských scén jako jsou berlínská Státní opera, Opera Bastille v Paříži, Velké divadlo v Moskvě, milánská La Scala, Teatro Real v Madridu nebo Státní opery v Mnichově či Hamburku. Kromě toho rád vystupuje se City of Birmingham Symphony Orchestra a Boston Symphony Orchestra. „Během nejbližších deseti let bych se chtěl dostat nejdál, jak jen to půjde. Ze světových scén mi ještě schází Metropolitní opera v New Yorku, proto na tom usilovně pracuji. A ikdyž doma není nikdo prorokem, rád bych se také čatěji vracel do rodné země,“ dodává Černoch, kterého zastupuje jedna z nejlepších agentur Zemsky/Green Artist management. Tenorista se v listopadu stal čestným členem mecenášského Spolku Classic Praha, který sdružuje podporovatele české kultury a umění pod záštitou rádia Classic Praha.

Na prosincovém koncertě se s  Pavlem Černochem představí jako hosté sopranistka Yveta Jiříková a mezzosopranistka Václava Krejčí Housková. Pod dirigentskou taktovkou Jaroslava Kyzlinka je doprovodí Orchestr a sbor Janáčkovy Opery Národního divadla v Brně. V koncertních blocích zazní například árie a duet Cavaradossiho z Tosky, Ponchielliho Gioconda, Květinová árie z Carmen, ale také Jeník a Princ. Koncert proběhne 12. prosince od 19 hodin v brněnském Janáčkově divadle.