Tomáš Brauner s FOK

FOK zahájí sezónu inaugurací nového šéfdirigenta Tomáše Braunera.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK zahájí abonentní sezónu 16. a 17. září 2020 v Obecním domě, a to Inauguračním koncertem Tomáše Braunera, který tímto převezme šéfdirigentskou taktovku. Na programu koncertu je skladba Pražský karneval od Bedřicha Smetany, Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur, který přijede zahrát slavný violoncellista Mischa Maisky se svou dcerou Lily a synem Saschou (Maisky Trio). Vrcholem večera bude 1. symfonie Bohuslava Martinů, neboť právě jeho dílo je velkou vášní Tomáše Braunera.

„Pražští symfonikové – už pro to své FOK ve svých genech i v názvu – jsou klasickým, přesto dramaturgicky pestrým a otevřeným orchestrem. Barvitý je i výčet dirigentských jmen a sólistů, které zve do Prahy ke spolupráci a kteří rádi z celého světa přijíždějí. A otevřený bude i nadále. Takříkajíc úplný je reprezentační pražský orchestr ale teprve s domácím šéfdirigentem. Řekli jsme to v minulých měsících mnohokrát – tenhle aspekt vystupuje do popředí o to více, když se rozhlédnete, jak málo z předních českých orchestrů dává příležitost Čechům. My právě tohle vnímáme jako náš závazek, příspěvek k budoucnosti české kultury. Přeji Tomáši Braunerovi, FOKu a našim posluchačům mnoho štěstí a radosti ze spolupráce,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.   

„Není inaugurace jako inaugurace. Jistě, ten první oficiální koncert je skutečně speciální, vždyť je to oficiální navázání na Václava Smetáčka, Jiřího Bělohlávka, Petra Altrichtera, Jiřího Kouta a všechny ostatní osobnosti, které třímaly v takřka devadesátileté historii orchestru šéfdirigentskou taktovku. S orchestrem formátu FOK je ale každý koncert inaugurací, uměleckým zážitkem par excellence. A na to se moc těším!“ řekl Tomáš Brauner.

Podcast