Tosca ve Státní opeře
Ve středu 9. září se na jeviště Státní opery vrátí Pucciniho Tosca v autorském pojetí legendy světové scénografie Josefa Svobody. Pod taktovkou britského dirigenta Hillary Griffitse vystoupí přední domácí i zahraniční operní sólisté. 

„V titulní roli uslyšíte sopranistku Petru Alvarez-Šimkovou, kterou jste už u nás měli možnost poznat například jako skvělou Maddalenu v Andreovi Chénier. Cavaradossiho zpívá Pavel Černoch. V této roli debutoval v lednu 2018 v Řecké národní opeře v Athénách a v Praze zpívá Cavaradossiho teprve podruhé, ale myslím, že mi dáte za pravdu, že se pro tuto roli doslova narodil. Zlosyna barona Scarpiu zpívá a hraje velmi sugestivně polský barytonista Krzysztof Szumanski,“ říká o obsazení umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen. Obnovené představení uvádíme na jevišti Státní opery v několika reprízách od září do listopadu 2020. 

Aktuální uvedení Tosky si vyžádalo obnovení dekorace zejména s ohledem na divadelní provoz a současné požárně bezpečnostní předpisy. Složitější to bylo s kostýmy, z nichž některé již „odnesl čas“. Josefu Jelínkovi se však podařilo vytvořit soubor kostýmů plně korespondující s původní sadou z roku 1999. Režie Tosky se ujal zkušený režisér Martin Otava, který už původně přivedl inscenaci k brilantnímu scénickému vyznění. Diváci se tak mají na co těšit. 

Podcast