Tradiční Velikonoční koncert Audite Organum

26.3.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

S blížícími se svátky jara se milovníci varhanních koncertů mohou těšit na tradiční Velikonoční koncert, který chystá Svatojakubské Audite Organum v bazilice sv. Jakuba na Starém městě v Praze. Koncert se koná 1. 4. 2018 v 17 hodin.

"Návštěvníci mohou očekávat jedinečný kulturní zážitek díky unikátní akustice v bazilice sv. Jakuba, kde se nacházejí největší varhany v Praze a současně druhé největší v celé České republice. Při koncertu se rozezní všech jejich 8277 píšťal," uvedla Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba. Spolu s ní bude koncertovat vynikající sopranistka a dlouholetá členka Národního divadla Ludmila Vernerová a přední violoncellista Pavel Verner.

Na koncertě zazní nejznámější sopránové arie Vivaldiho, Händela a nesmrtelného Mozarta. K perlám programu bude jistě patřit i Regina coeli od českého barokního skladatele B. M. Černohorského, který v 18.stol. působil na svatojakubském kůru. Píšťaly varhan se rozezní také v dílech J. S. Bacha a skladbách italských mistrů 19. století. Sametový zvuk violoncella podtrhne slavnostní okamžiky celého koncertu.

Velikonoční koncert je jen malou ochutnávkou toho, co Audite Organum v letošním roce připravuje. Sezona vyvrcholí rozsáhlým letním Mezinárodním varhanním festivalem, na který naváže série koncertů Svatojakubského podzimu k poctě Josefa Hercla. Konec roku pak patří tradičním vánočním koncertům.