Třetí koncert v Českém Krumlově

3.11.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová
Již po šesté se v nádherném Českém Krumlově uskuteční hudební festival s názvem Krumlovské podzimní recitály. I letos si pro své posluchače pořadatelé opět připravili pestrý program. Během pěti koncertů konajících se od konce října do konce listopadu každý sobotní večer návštěvníci uslyší nejen hudbu klasickou, ale na své si přijdou například i milovníci jazzu. Koncerty budou probíhat v židovské Synagoze v ulici Za soudem. 
Třetí koncert se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2016 a vystoupí na něm Trio Martinů.

Trio Martinů vzniklo na Pražské konzervatoři v roce 1990. V současném složení (Petr Jiříkovský – klavír, Pavel Šafařík – housle a Jaroslav Matějka – violoncello) hraje od roku 1993. Již od počátku svého působení, kdy se na uměleckém růstu souboru významně podílel vůdčí člen světově proslulého Smetanova kvarteta Antonín Kohout, dosahovalo trio řadu úspěchů a získávalo významná ocenění. Mezi tyto úspěchy patří účast v mezinárodní soutěži v italském městě Trapani, třetí cena na mezinárodní soutěži komorních souborů v Heerlenu v Holandsku v roce 1992, a zvláště pak první místo v téže soutěži o tři roky později (1995).

V roce 1995 byla Triu udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Od té doby trio koncertovalo v mnoha zemích (Japonsko, USA, Afrika, většina zemí Evropy) a vystupovalo na významných mezinárodních festivalech a koncertních síních, jako je například Pražské jaro (1999, 2014), Mezinárodní festival komorní hudby v Českém Krumlově (2014), Mitte Europa, Schleswig-Holstein, Sion-Valais, a Ohrid Summer.

Diskografie Tria Martinů zahrnuje jak studiové, tak živé nahrávky. V srpnu 2010 se trio zúčastnilo hudebního festival v Breveru v Belgii. Další CD s díly P. I. Čajkovského (Trio a moll, op. 50) a Bohuslava Martinů (Trio d moll) bylo vydáno na počátku roku 2013 německou společností Musicaphon. Svoje poslední CD, nazvané “Beethoven Live” vydalo Trio Martinů v červnu 2014 s Beethovenovým Trojkoncertem, který trio uvedlo v prosinci 2012 se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou čínského dirigenta Muhai Tanga, a Triem c moll, op. 1/3 uvedeným Triem Martinů v pražském Rudolfinu v roce 2008.

V roce 2015 Trio Martinů oslavilo svoje 25. výročí a soustřeďuje se na dokončení speciálních programů, které chce představit na svých dalších turné doma i v zahraničí.

V Českém Krumlově představí díla Johannesa Brahmse, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka.