Tři příběhy na Nové Scéně

1.12.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Dílo jedné z největších žijících legend americké klasické hudby zazní v sobotu 3. prosince 2016 v premiéře na Nové scéně. Opera Národního divadla pokračuje s uváděním děl minimalistické epochy video operou Steve Reicha a Beryl Korot Three Tales (Tři příběhy). Tři události 20. století se staly námětem kompozice o milnících vývoje vědy a moderní technologie, která otevřela před lidstvem perspektivy závratných výšek i propastných hloubek. Se sólisty Yukiko Kinjo, Hanou Jonášovou, Václavem Siberou, Jiřím Hruškou a Václavem Křížkem a orchestrem dílo hudebně nastudoval Marko Ivanović.

„Technologie ovlivňují 20. století více než jakékoli jiné výsledky lidské činnosti. To by však samo o sobě jako materiál pro hudebně-dramatické dílo nestačilo,“ říká skladatel Steve Reich a pokračuje výčtem třech konkrétních námětů: „Výbuch a zhroucení vzducholodi Hindenburg v roce 1937 předznamenal konec jedné neúspěšné technologie. Byla to také první velká katastrofa, která byla nafilmována. Ohromná, vodíkem naplněná vzducholoď s obrovskými svastikami na ocasech, vznášející se nad Manhattanem, a její vznícení nad New Jersey, to byl těsně před vypuknutím druhé světové války nezapomenutelný výjev. Dále atomová bomba byla v mnoha ohledech emblematickou technologií století. Lidé poprvé vyvinuli zařízení, kterým mohli zničit planetu. A pro třetí příběh jsme se spontánně rozhodli v roce 1997, kdy byla naklonována ovce Dolly. Je to úplně jiná technologie, založená na medicíně a biologii, technologie naznačující, jak by mohl vypadat život v 21. století.“

„Steva Reicha považuji za jednu z nejvlivnějších hudebních osobností 20. století. Když jsem dostal od Národního divadla nabídku a příležitost skloubit svou momentální intenzivní operně-dirigentskou aktivitu se zaujetím pro minimalismus, ani chvilku jsem neváhal,“ říká dirigent a autor hudebního nastudování Marko Ivanović.