Tři příběhy po 20 letech. V Divadle Archa zazní video opera minimalisty Steva Reicha

Video operu Steva Reicha a Beryl Korot nazvanou Three Tales uvede 9. listopadu orchestr BERG.

20 let od světové premiéry uvede Orchestr BERG v pražském Divadle Archa jedno z nejvýznamnějších děl amerického skladatele Steva Reicha. Půjde o celovečerní dokumentární video operu Three Tales, kterou skladatel vytvořil spolu se svou ženou, filmařkou Beryl Korot.

Dílo z roku 2002 se dívá na uplynulé 20. století prostřednictvím tří konkrétních událostí: havárie vzducholodě Hindenburg, atomových testů na atolu Bikini a klonování ovce Dolly. Tento výběr má posluchače k zamyšlení nad překotným vývojem vědy a techniky v této etapě lidských dějin.

r2RGDt18.jpg

Foto: Operace Crossroads na atolu Bikini, 1946

Hudební složka díla, která zní společně s videoprojekcemi, je napsána pro dva soprány, tři tenory, smyčcové kvarteto, perkusní a klávesové nástroje a předem natočenou audiostopu. Orchestr BERG si k interpretaci Reichovy skladby, hojně využívající melodie lidské řeči, přizval pětici zpěváků z oblasti jazzové nebo staré hudby. Vystoupí Alice Bauer, Veronika Vítová, Vojtěch Semerád, Tomáš Lajtkep a Ondřej Benek. Dirigovat bude jako obvykle Peter Vrábel.

Koncert se koná ve spolupráci s Divadlem Archa, kde Reichova hudba zazní ve středu 9. listopadu od 20:00.

Již tento týden - 27. a 28. října - orchestr BERG vystoupí v tomtéž divadle i s tanečním souborem 420PEOPLE a programem nazvaným INspiraCe.

Úvodní foto: Steve Reich a Beryl Korot (Wonge Bergmann)

Podcast