Týden dvou statečných Marií ozdobí film i koncert

V rámci akce Týden mučednic, s podtitulem Od sochy do sochy, si bude Brno i svět připomínat smutné výročí zabití dvou s Brnem spjatých významných žen – Marie Kudeříkové a Marie Restituty. Připraveny jsou filmové projekce, prohlídky umění 2. poloviny 20. století, koncert nebo vernisáž sochařských návrhů.

Dvě statečné ženy, dvě Marie, které se postavily kruté době, přiblíží současníkům organizátoři festivalu Meeting Brno od 26. března a až do 1. dubna. Dne 26. března 1943 nacisté popravili neústupnou odbojářku Marii Kudeříkovou a o pár dní později, 30. března, řádovou sestru Marii Restitutu. Meeting Brno navazuje na svoji předchozí činnost věnovanou těmto dvěma osobnostem a ve spolupráci s dalšími partnery pořádá týden kulturních a připomínkových akcí, během něhož se lidé mohou také setkat s Magdou Vášáryovou či vypravit se na zájezd do Vídně k hrobu blahoslavené Marie Restituty. Celý program je uveřejněn na webu festivalu Meeting Brno.

Petr Kalousek, ředitel festivalu, vysvětluje důvody pro uspořádání tohoto týdne: “V roce 2021 jsme s Meeting Brno dělali sadu akcí ke stému výročí narození odbojářky Marie Kudeříkové. Už tehdy jsme měli představu, že bude stejně důležité připomenout i 80. výročí jejího zavraždění. Druhým důvodem je, že Marie Kudeříková je jediná žena, která má dosud v Brně sochu. Marie Restituta bude na základě nedávno ukončené soutěže druhá.“

Matěj Hollan, autor konceptu Týdne mučednic, uvádí další souvislost: „Tyto dvě ženy, dvě Marie, byly v mnohém odlišné. Mladičká komunistická odbojářka, které v době popravy bylo pouhých 22 let, a téměř 50letá řádová sestra. Obě měly ale zcela jasno v tom, že nacistickému zlu se nesmí uhýbat. Z Marie Kudeříkové nezvládli nacisté vydolovat žádná jména kompliců, i přeš drsné mučení. Restituta se zas odmítla podvolit příkazu svěsit z nemocničních stěn krucifix. A ač byly obě v mnohém rozdílné, tento vzdor vůči nacismu je spojoval a jen pár dní po sobě zemřely stejnou smrtí – stětím gilotinou. Obě nesou silné poselství síly, víry a rozhodnosti postavit se zlu, byť za to zaplatily životem.”

Program týdne zahájí v neděli 26. března v 16:30 Pavel Karous, sochař a odborník na umění 2. poloviny 20. století, připomínkou Marie Kudeříkové s názvem “Ve vzduchu plove jablůňka” za městským divadlem. V 18:42, v přesnou minutu úmrtí Marie Kudeříkové dojde v nedaleké kavárně U tří ocásků k uctění památky mladičké oběti drsné perzekuce pěti minutami ticha a následným přípitkem tuto nepřestavitelně statečnou antifašistku.

V úterý 28. března v 17 hodin pořádá město Brno ve spolupráci s Muzeem města Brna v západním křídle Špilberku vernisáž soutěžních návrhů z nedávno ukončené soutěže na sochu Marie Restituty.

Ve středu 29. března v Kině Art proběhne od 20 hodin promítání filmu …a pozdravuji vlaštovky a následná diskuse s Magdou Vášáryovou. Paní Vášáryová přijela na pozvání Meeting Brno už před dvěma lety. Ve filmu ...a pozdravuji vlaštovky z roku 1972 hraje právě Marii Kudeříkovou. Po skončení filmu bude následovat beseda právě s ní.

Ve čtvrtek 30. března, v úmrtní den Marie Restituty, bude možné prožít celý den ve Vídni u řádových sester, k nimž Marie Restituta patřila. V rámci autobusového zájezdu čeká jeho účastníky prohlídka Mariina muzea, kláštera františkánek, kde žila, oběd uspořádaný sestrami, vzpomínková procházka po místech, kde trávila čas a vzpomínková bohoslužba v prostorách dnešního soudu, kde se tehdy před 80 lety odehrála její poprava. Připojit se na všechny veřejné akce je možné i mimo organizovaný zájezd.

V pátek 31. března proběhne od 19 hodin v prostorách Institutu Paměti národa na Radnické ulici program premiéra filmové adaptace divadelní inscenace MARUŠKA choreografa Martina Dvořáka a společnosti ProART.

Celý týden pak zakončí v sobotu 1. dubna v 19 hodin soubor Czech Virtuosi Velikonočním koncertem na památku Marie Restituty. Kde jinde než na Lesné v kostele blahoslavené Marie Restituty. Zazní dvě Stabat Mater a Janáčkova suita pro smyčce.

Foto: © Meeting Brno (Magda Vášáryová na festivalu Meeting Brno v r. 2021)

Podcast